Bajnai Gordon, az Együtt–PM szövetség vezetője a csaknem négy órán át tartó tárgyalás után újságíróknak elmondta: lépcsőzetesen haladnak, céljuk egy átfogó, a „Fidesz-rezsim” leváltásához vezető, új korszakot nyitó megállapodás.
Mesterházy Attila MSZP-elnök közölte: először négy témáról – alapelvekről és közjogi kérdésekről, gazdaság- és társadalompolitikáról, illetve a külkapcsolatokról – folytatnak szakértői, szakpolitikusi egyeztetéseket, a terv szerint július közepéig. Alapvető különbségek nincsenek a két párt elképzelései között, így gyors megállapodásra számít – tette hozzá. A közös jelöltekről ősszel lehet egyezség, de az egyéni körzetek felméréséhez már a szakpolitikai tárgyalásokkal egy időben hozzákezdenek, ismertette.
A szocialisták elnöke elmondta, a tárgyaláson kiderült: mindkét fél elképzelhetőnek tartja, hogy a másik párt vezetője álljon az ellenzéki szövetség közös listájának élén, ez pedig fontos és megnyugtató üzenet azoknak, akik bíznak az együttműködésben.
Az MTI kérdésére Bajnai Gordon elmondta: a minimumprogram, hogy minden választókerületben egy közös jelöltet állítsanak a Fidesszel szemben, erről áprilisban meg is egyezett az MSZP választmányával. Ez nem lesz könnyű, de „kötelességünk megcsinálni [ ], ma viszont arról állapodtunk meg, hogy mi a maximum, ahová el lehet jutni, és ezért fogunk elkötelezetten dolgozni” – jelentette ki.
Mesterházy Attila emlékeztetett: az MSZP tavaly novemberben tett javaslatot a közös jelölt- és listaállításra, azóta sem változtattak álláspontjukon, úgy látják, a kormányváltásra közös lista esetén van a legnagyobb esély.
A Gyurcsány Ferenc vezette Demokratikus Koalícióval való együttműködés lehetőségét firtató kérdésre a szocialista pártelnök azt mondta, „lehet, hogy furcsán hangzik, de nem minden egyeztetésnek tárgya Gyurcsány Ferenc és a Demokratikus Koalíció [ ], volt egy csomó más kérdés, amit meg kellett beszélnünk”.
A sajtótájékoztatón mindketten a jövő évi parlamenti választások tétjét hangsúlyozták: Bajnai Gordon azt mondta, évtizedekre eldőlhet az ország sorsa, Mesterházy Attila pedig azt, hogy a 2014-es választás jelentősége csak az 1990-es súlyához mérhető.