Azt, hogy a magyar gazdaság jó irányba tart, mostantól kezdve nemcsak a magyar kormány, hanem egy külső szemlélő, „méghozzá velünk gyakran nem túlságosan barátságos, számos kérdésben a véleményünket nem osztó külső szereplő”, az EU pénzügyminisztereinek tanácsa mondja azt, hogy ez így jó – mondta el a kormányfő pénteken Budapesten, sajtótájékoztatón. Úgy fogalmazott, Magyarország megnyerte ezt a csatát. Visszaszereztük az önbecsülésünket, és megkaptuk az elismerést, bátorítást Magyarországon kívülről is, hogy folytassuk a gazdaságpolitikánkat” – mondta a miniszterelnök.
Az Európai Szakszervezeti Szövetség (ETUC) főtitkárával, Bernadette Ségollal közösen tartott tájékoztatón Orbán Viktor rámutatott arra is: a magyar kormány úgy tette rendbe a pénzügyeket, hogy eközben az idén nőnek a reálbérek Magyarországon. Ez a gazdaság teljesítményén túl azért lehetséges – folytatta –, mert a kabinet tavaly megállapodott a szakszervezetekkel a minimálbér megállapításáról, és arról, hogy ezt hogyan vezessék át a többi fizetésre. A reálbér-emelkedéshez persze kellett a rezsicsökkentés is, ez tehát kulcseleme a magyar gazdaságpolitikának, amelyet folytatni fognak a jövőben is – tette hozzá. Arra a kérdésre, van-e még szükség kiigazításokra, hogy Magyarország ne jusson Málta sorsára – amely ellen újra deficiteljárás indult –, Orbán Viktor azt válaszolta: „mostani tudásunk szerint nincs, tekintettel arra, hogy az utolsó építőkockát is elhelyeztük a magyar gazdaság új építményében”.
Pénteken Luxembourgban úgy döntöttek az uniós országok pénzügyminiszterei, hogy hazánk kikerül a túlzott mértékű költségvetési hiány miatti 2004 óta folyó eljárás alól. Az Európai Bizottság május végén javasolta, hogy szüntessék meg a Lettország, Litvánia, Magyarország, Olaszország és Románia elleni túlzottdeficit-eljárást.