Az atlanti szövetség főtitkára Hende Csaba honvédelmi miniszter meghívására érkezik Magyarországra, abból az alkalomból, hogy négy éve települt a pápai légi bázisra nehéz légi szállító ezred a NATO Stratégiai légiszállítási-képesség programjának keretében. A főtitkár és a honvédelmi tárca vezetője Pápán a stratégiai légiszállító-képességről és a további pápai fejlesztésekről egyeztet, megtekinti a bázisrepülőtérre települt nehéz légi szállító ezredet, továbbá tájékozódik a repülőtéren megvalósuló fejlesztésekről. A program részeként Anders Fogh Rasmussen átadja a NATO nehéz légi szállító ezred új hangárjának építési területét.
A Köztársasági Elnöki Hivatal tájékoztatása szerint Áder János köztársasági elnök hétfő délután fogadja a NATO főtitkárát. Havasi Bertalan, Obán Viktor miniszterelnök sajtófőnöke arról tájékoztatta az MTI-t, hogy a kormányfő is találkozik Anders Fogh Rasmussennel. Az atlanti szövetség főtitkára két hete az MTI-nek adott brüsszeli interjújában a pápai repülőtérre települt nehéz légi szállító ezredet a NATO által szorgalmazott „okos védelem” kitűnő példájának nevezte. Úgy fogalmazott: „Azzal a világos üzenettel látogatok Magyarországra, hogy nagyra értékeljük az ország elkötelezettségét szövetségünk mellett, a NATO vezette afganisztáni, illetve koszovói misszióhoz való jelentős hozzájárulást, valamint a számos többoldalú projektben való részvételt.”
Hozzátette: e projektek közül a pápai a leginkább szembeötlő. A négy évvel ezelőtt létrehozott nehéz légi szállító ezred jelentőségét méltatva kifejtette, hogy tíz szövetséges és két partnerország összefogott, és közösen beszerzett három nagyon költséges, C–17-es szállító gépet. Mindegyik részes országnak túlságosan nagy megterhelést jelentett volna, ha egyedül kell vásárolnia ilyen gépet, márpedig a szállítási kapacitásra szükség van. A Stratégiai légiszállító-képesség (Strategic Airlift Capability, SAC) programban 12 ország vesz részt anyagi forrásokkal és személyzettel, a repülési időt az előzetes megállapodásoknak megfelelően osztják fel egymás között. A SAC tíz NATO tagországból, (Magyarország, Bulgária, Észtország, Litvánia, Hollandia, Norvégia, Lengyelország, Románia, Szlovénia, Egyesült Államok) és két – a NATO Partnerség a békéért programjához csatlakozó – országból (Finnország, Svédország) áll. A 2009-ben létrehozott nehéz légi szállító ezredet 2012 novemberében érte el a teljes műveleti képességét.