Így lesz a régió fővárosa Budapest

Egy ötletből a nemzetgazdaságot is szolgáló célok – erről is szólt a magyar–svéd innovációs nap.

NT
2013. 11. 07. 16:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tanácskozást a Nemzetgazdasági Minisztérium (NGM), Svédország Nagykövetsége és a Svéd Kereskedelmi Kirendeltség, valamint vezető svéd cégek szervezték, az innovációs szeminárium középpontjában az „üzleti innováció és a következő generáció” állt.

A közlemény idézi Cséfalvay Zoltánt, az NGM gazdaságstratégiáért felelős államtitkárát, aki elmondta: az NGM, a Nemzeti Innovációs Hivatal (NIH) és a hazai startup közösség szereplőiből álló BudapestHUB munkacsoport együtt mérte fel, hogy milyen eszközök szükségesek ahhoz, hogy Budapest legyen a régió startup fővárosa.

• A legfrissebb KSH-adatokból kiderül, hogy a vállalkozások kutatás-fejlesztési tevékenysége évről évre intenzívebb, részaránya az utóbbi években minden vonatkozásban a legnagyobb. 2012-ben már 1583 kutatóhely működött valamely vállalkozás keretei között, ami 10,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi értéket.

 

Cséfalvay Zoltán az MNO-nak ezzel kapcsolatban elmondta, az utóbbi időben már minden fontosabb pályázatot kiírtak, ezek közül a legnagyobb jelentőségű az akkreditált inkubátorpályázat, amely induló vállalkozásoknak és az őket gondozó technológiai inkubátoroknak nyújt összesen 2,1 milliárdos forrást.

Az innovációs napon az NGM bemutatta a Runway Budapest 2.0.2.0 – StartUp Credo című kiadványát, amely célul tűzte ki, hogy Budapest az évtized végére a régió startup központjává váljon. A megújulás főszereplője a globális piacra törekvő startup közösség. A 2014–2020-as uniós tervezési és programozási ciklusban a Runway Budapest 2.0.2.0 program finanszírozására mintegy 140 milliárd forint áll majd rendelkezésre, ennek kétharmadát visszatérítendő támogatások, pénzügyi eszközök tennék ki.

Karin Olofsdotter, Svédország budapesti nagykövete a közlemény szerint kifejtette, hogy az innovatív gondolkodás és a vállalkozó szellem meglétéhez a jó oktatási rendszer és az üzletbarát környezet a két leginkább szükséges tényező, e két területre pedig komoly hatással lehet az állam.

Svédország egyike azon országoknak, amelyek GDP-jük legnagyobb részét fordítják kutatás-fejlesztésre. Ennek meg is van a hatása: Svédország idén sorozatban harmadszor lett az Európai Unió leginnovatívabb tagállama – mondta a nagykövet.

Az innovációs napok megrendezésének ötlete a tavaly októberi Svéd-Magyar Innovációs Fórum nyomán született. Az események lehetőséget biztosítanak a két állam szakértőinek eszmecseréjére, tekintettel arra, hogy Svédországban és Magyarországon is a közelmúltban készült el a nemzeti innovációs stratégia, amelynek megvalósítása mindkét államban megkezdődött.

A rendezvénysorozat májusi állomásán az új innovációs stratégiákat és reformokat vitatták meg, a júniusi eseményen az oktatás, a kutatás és a piaci szereplők együttműködésének lehetőségeit vizsgálták és mutatták be a résztvevők – írták a közleményben.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.