Ha ez sikerül, Budapest mindenkit le fog nyomni

Budapest ebben is szeretne 2020-ra a térség élére állni.

Kovács András
2013. 11. 04. 13:15
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A legfrissebb KSH-adatokból az is kiderül, hogy a vállalkozások kutatás-fejlesztési tevékenysége évről évre intenzívebb, részaránya az utóbbi években minden vonatkozásban a legnagyobb. 2012-ben már 1583 kutatóhely működött valamely vállalkozás keretei között, ami 10,5 százalékkal haladta meg az egy évvel korábbi értéket.

A kutatás-fejlesztési tevékenység finanszírozását kétharmad részben a vállalkozások maguk oldják meg, azonban az állam k+f-ösztönző politikájának eredményeként az elmúlt két évben a költségvetéstől is jelentős összegek érkeztek: 2012-ben 37,4 milliárd forint, ami 22,5 százalékkal több, mint 2011-ben, amikor a növekedés szintén átlagon felüli volt. Ugyanakkor a külföldi források bővülése a legdinamikusabb – 26,3 százalék –, ami azt jelenti, hogy 2012-re az összes k+f-forrás 17,7 százaléka a határokon kívülről származott.

Cséfalvay Zoltán az MNO-nak elmondta, az utóbbi időben már minden fontosabb pályázatot kiírtak, ezek közül a legnagyobb jelentőségű az akkreditált inkubátorpályázat, amely induló vállalkozásoknak és az őket gondozó technológiai inkubátoroknak nyújt összesen 2,1 milliárdos forrást. A cél az volt, hogy azok a fiatal, illetve kezdő vállalkozások jussanak forrásokhoz és mentori segítséghez, ahol még csak az ötlet van meg, de két év alatt – technológiai fejlesztéssel és a vállalkozás építésével – létrehozhatják piacképes terméküket.

A program szakmai és piaci szűrőt is tartalmaz. A szakmai szűrőt az akkreditált inkubátorok kiválasztása jelentette, ahol végül óriási érdeklődés mellett 18 pályázatból 4 inkubátor győzött. Az államtitkár külön kiemelte, hogy a magyar k+f-pályázati rendszerben az inkubátorok kiválasztásánál, most először, nemzetközi zsűri is részt vett, melynek komoly jogosítványai voltak. „A k+f nemzetközi játszma, így a globális piacon kell jónak lenni, a fogyasztói igényekkel is találkozniuk kell a találmányoknak.”

Innentől kezdve már a piaci szűrőé a szerep. Cséfalvay hangsúlyozta, hogy most már az inkubátorok maguk választják ki a startupokat, így a program 2,1 milliárdos keretéből 1,8 milliárd forint jut a következő esztendőben a mentorált startup vállalkozások részére. A startup vállalkozás „felnevelésénél” – az állami támogatás mellé – természetesen maga az inkubátor is hozzáteszi saját forrásait.

Az államtitkár bejelentette, hogy 2014 első negyedévében kiírják a Gazella 2.0 programot, és a források függvényében az év további részében újabb pályázatok is jöhetnek. „Valószínűleg 2,1 milliárd forint jut majd a második pályázati kiírásra is” – hangsúlyozta.

Arra a felvetésünkre, hogy az utóbbi években csökkent a felsőoktatási intézmények k+f-ráfordítása, a politikus úgy reagált, ennek egyik oka az akadémiai szféra átrendeződése, másrészt az a fajta innovációs járulékrendszer, ami korábban működött, visszaélésekre adott lehetőséget. Cséfalvay szerint a szigorító lépések egyben hozzájárultak ahhoz, hogy minőségi változás történt a felsőoktatásban a k+f területén.

„Az innovációban való érdekeltség a vállalkozói szféra részéről egyértelmű, az állam azonban csak a keretrendszert tudja biztosítani. Az egyetemekből kiváló vállalkozások nem kapnak elég támogatást, illetve hiányzik még az ipari k+f szisztémája, amely kapcsolatot teremthetne a felsőoktatási intézmények és a vállalatok között” – nyilatkozta a szaktárca államtitkára.

Lehet változtatni azon, hogy a közép-magyarországi régióba összpontosul a hazai k+f-ráfordítások közel kétharmada, de a történelmi okok miatti fejlődést nem lehet csak úgy megtörni, ezzel kell együtt élnünk – fejtette ki a politikus. Úgy látja, szükség van arra, hogy a vidéki központoknál – Miskolc, Győr, Debrecen – újabb fejlesztések történjenek, és erre sok esetben meg is van a megfelelő környezet.

„Két héttel ezelőtt kezdődött egy intelligens szakosodásról szóló konferenciasorozat, amelynek a lényege, hogy az innovációs súlypontoknál megtaláljuk azokat a konkrét fejlesztési lehetőségeket, amelyek elvezethetnek minket a 2020-as célok eléréséhez” – mondta Cséfalvay Zoltán. November 5-én lesz ennek a sorozatnak a zárókonferenciája a Budapesti Műszaki Egyetemen, ahol a startupok lesznek a középpontban. Itt mutatja be a hazai startup-világ képviselőiből és a Nemzetgazdasági Minisztérium szakértőiből álló Budapest Hub munkacsoport jövőképét és programjavaslatait. A munkacsoport azt az ambiciózus célt tűzi ki, hogy az évtized végére Budapest legyen a közép-európai térség startup-fővárosa.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.