Szita Bence gyilkosai akár szabadlábra is kerülhetnek

Gyerekek és idős emberek gyilkosai kerülhetnek szabadlábra a strasbourgi emberi jogi bíróság döntése értelmében.

MNO
2014. 05. 20. 17:10
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ismert, az Európa Tanács égisze alatt Strasbourgban működő Emberi Jogok Európai Bírósága elmarasztalta Magyarországot a tényleges – vagyis a felülvizsgálat lehetőségét kizáró – életfogytiglani szabadságvesztés büntetés miatt.

Az ítélet a két idős asszony meggyilkolásáért és rablásért tényleges életfogytiglanra ítélt Magyar László ügyével kapcsolatban született, aki Strasbourg döntése értelmében ráadásul még mintegy másfél millió forintos kártérítésre is számíthat a magyar államtól.

Ha a magyar jogrendszerbe is átültetnék a strasbourgi testület döntését, az megnyithatja a feltételes szabadlábra helyezés lehetőségét olyan, tényleges életfogytiglanra ítélt bűnözők előtt, mint például a tizenegy esztendős Szita Bencét brutálisan meggyilkoló Polcz Erika és társai. A kisfiút 2012-ben saját nevelőanyja és az általa felbérelt két hajléktalan, Bogdán József és Kertész József a Kaposvár melletti sántosi erdőbe csalta, ott Bogdán a kocsiból kiszállva ütötte, rúgta, taposta, ásóval, késsel több tucatszor megszúrta, megvágta őt. Eközben Kertész megásta a gyerek sírját, a fiú nevelőanyja pedig elemlámpával segédkezett mindehhez. A fiú még életben volt, amikor a gödörbe temették, ahol megfulladt, ruháit és telefonját pedig a Kapos folyóba dobták. A gyilkosok a tárgyalás során egyébként nem tanúsítottak megbánást.

„Strasbourg szégyene!” – így kommentálta Gyöngyi Sándor, a 11 évesen meggyilkolt Szita Bence nevelőapja a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága kedden kihirdetett ítéletét, amely kimondta, hogy a tényleges életfogytiglani szabadságvesztés magyar szabályozása sérti az Emberi Jogok Európai Egyezményét.

„Felháborítónak tartom, hogy ezek az ítészek olyan emberi jogokra hivatkoznak a jogerősen tényleges életfogytiglanra ítélt gyilkosok esetében, amiket ők maguk nem adtak meg a vétlen, védekezésre képtelen áldozataiknak – nyilatkozta a Velvetnek Gyöngyi Sándor – Megértem, hogy elvi szinten adnák meg nekik a lehetőséget a felülvizsgálatra, és gyakorlatban ez nem feltétlenül jelentené azt, hogy ki is szabadulhatnak 20 év után. Mégis, szerintem maga az, hogy bármilyen joguk van kegyetlen gyilkosoknak, felháborító”.

Az idős embereket brutálisan kivégző ároktői banda két tagja is tényleges életfogytiglant kapott első fokon, így ők is jól járhatnak. A vád szerint a bandatagok éjjel, maszkban törték rá az ajtót a 70-80 éves emberekre, rúgták, bottal, ököllel verték őket, megkötözték és úgy bántalmazták tovább, majd miután értékeiket megszerezték, sorsukra hagyták őket. A starsbourgi ítélet megnyitná a lehetőségét, hogy elhagyja a fegyházat a nyolc halálos áldozatot követelő 2002-es móri mészárlás elkövetője, Weiszdorn Róbert is.

Ugyanígy jó hír lehet az Emberi Jogok Európai Bíróságának döntése a brutális romagyilkosságok három elkövetőjének is, akik kilenc településen támadtak fegyverekkel és gyújtópalackokkal romákra. Ők hat emberrel végeztek, Tatárszentgyörgyön egy 27 éves férfit és 5 éves kisfiát lőtték agyon, miközben azok felgyújtott házukból menekültek. Szintén sikerrel apellálhat majdani szabadlábra helyezésére az a Süveges Péter, aki hat társával együtt tucatnyi bűncselekményt követtet el, többek között hárman 2004-ben kivégeztek egy kalocsai házaspárt, egy pénzváltót és a feleségét.

És folytatható lenne a sor, az élettársát zsinórral megfojtó mohácsi férfival, a társával együtt két emberrel végző, áldozataik testét kemencében elégető öcsödi férfivel, a bátamonostori gyilkossal, vagy a Fekete sereg vezérével. A Büntetés-végrehajtás Országos Parancsnoksága adatai szerint ugyanis összesen negyvenhatan töltik tényleges életfogytig tartó szabadságvesztésüket, közülük 33 fogvatartott ítélete jogerős

Mint arról korábban beszámoltunk felháborítónak nevezte Orbán Viktor kormányfő a strasbourgi Emberi Jogok Európai Bírósága keddi döntését, amely szerint Magyarország nem tarthatja fönn a tényleges életfogytiglani szabadságvesztés büntetését. A miniszterelnök Körmenden, a Fidesz EP-választási rendezvényén is hangsúlyozta, felháborítónak tartja  ezt a döntést, újabb bizonyítéknak arra, hogy Brüsszelben és Strasbourgban, tehát az Európai Unióban „a bűnt elkövető emberek jogait az ártatlan emberek jogai és az áldozatok jogai elé helyezik”.

2011-ben, az alkotmányozást előkészítő nemzeti konzultáción a magyarok 94 százaléka támogatta a tényleges életfogytiglani szabadságvesztés lehetőségét. A magyar emberek akaratát semmibe véve azonban a tényleges életfogytiglan ellen is támadást indítottak Brüsszelben a szocialisták európai parlamenti képviselői, Tabajdi Csaba és Göncz Kinga javaslatára – írták.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.