Jogerősen életfogytiglan Szita Bence gyilkosainak

Helybenhagyta a tizenegy éves kisfiú gyilkosaira első fokon kiszabott büntetést pénteken a Pécsi Ítélőtábla.

MNO
2014. 01. 10. 12:06
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A bűntettet 2012. október 29-én követte el a kaposvári Polcz Erika és az általa felbérelt két hajléktalan, Bogdán József és Kertész József. A gyilkosok a Kaposvár melletti sántosi erdőbe csalták a fiút, ott Bogdán a kocsiból kiszállva ütötte, rúgta, taposta, ásóval, késsel több tucatszor megszúrta, megvágta őt. Eközben Kertész megásta a gyerek sírját, a nő mindehhez elemlámpával világítva segédkezett.

A tettesek a még életben lévő fiút a gödörbe temették, ahol megfulladt, ruháit és telefonját a Kapos folyóba dobták.

A nő még a bűntett éjszakáján bejelentést tett a fiú eltűnéséről a rendőrségen. A rendőrök a gyermek holttestét néhány nappal később Kaposvár toponári városrészében találták meg. Azért ott, mert a tetteseket a sántosi erdőben vadászok zavarták meg, ezért Bogdán később jobbnak látta kiásni és máshová temetni a fiút.

Szita Bencének azért kellett meghalnia, mert Polcz Erika a gyermeket okolta, amiért megromlott a kapcsolata élettársával, a fiú nevelőapjával. A gyermeket ezen okból korábban méreggel is megpróbálták megölni, de nem sikerült.

A Pécsi Ítélőtábla Krémer László vezette tanácsa pénteken megalapozottnak találta az ügyben korábban eljáró Kaposvári Törvényszék elsőfokú döntését, melyben a bíróság a bűncselekményt tagadó, illetve a felelősséget egymásra hárító vádlottakat szerepüktől függően nyereségvágyból, előre kitervelten, különös kegyetlenséggel, tizennegyedik életévét be nem töltött személy sérelmére elkövetett emberölés miatt marasztalta el.

A gyilkosok bűnösségére az első- és a másodfokú bíróság vallomásokból, telefonos híváslistákból, cellainformációkból, DNS-mintákból és abból is következtetett, hogy ásót kértek kölcsön, a nő pedig aranytárgyakat adott el, hogy fizetni tudjon Bogdánnak.

Krémer László tanácsvezető bíró a büntetés kiszabásával kapcsolatban hangsúlyozta: a tettesek a bűncselekményt példátlan brutalitással, gyermek sérelmére követték el; a büntetőügyeket egy évtizede tárgyaló tanács mostanáig nem találkozott olyan vádlottakkal, mint Polcz Erika és Bogdán József, akiknek az emberölés négyszeres minősített esete miatt kell felelniük.

A bíró rámutatott, a gyilkosok felelősségüket nem ismerték el, valódi megbánást nem tanúsítottak, tettükre az igazságszolgáltatás válasza csak a legsúlyosabb büntetés kiszabása, a feltételes szabadságra bocsátás lehetőségének kizárása lehet.

A tárgyalás kiemelt médiaérdeklődés, továbbá végig erős rendőri és fegyőri jelenlét mellett zajlott, a vádlottaknak a kézbilincs levételét sem engedélyezték.

Krémer László tanácsvezető bíró az elmúlt évtized legbestiálisabb gyilkosságának nevezte az ítélet kihirdetésekor a történteket, amelyre – mint mondta – a magyar igazságszolgáltatás csak így adhatott választ. Az elítéltek azonban rezzenéstelen arccal fogadták a tényleges életfogytig tartó szabadságvesztést. Bogdán József és Kertész József, a nő által felbérelt két hajléktalan az utolsó szó jogán teljesen összefüggéstelenül beszéltek: azt gondolták, hogy az ügy még mindig a bizonyítási szakaszban van – közölte az MNO-val Bóka Máté Ciprián.

A Magyar Nemzet baranyai tudósítója szerint Kertész védője azzal érvelt, hogy a férfi elismerte, amit tett, de kényszer hatására cselekedett. A tárgyaláson a perbeszéd arra volt kiélezve, hogy Bogdán József kényszerítette a brutális gyilkosság elkövetésére a másik két elkövetőt, akik féltették családjukat és magukat. Bogdán erre úgy reagált, hogy „ha ő kényszerített bárkit is, miért nem szóltak a vadászoknak”. Hozzátette továbbá, hogy ő a váci börtönben töltötte büntetését, amikor Polcz Erika és bűntársa kitervelték Szita Bence meggyilkolását.

A tárgyaláson jelen voltak a 11 éves áldozat hozzátartozói is, akik ledöbbenten hallgatták a gyilkosság részleteiről szóló beszédet. A fiú holttestén metszett sebek voltak, beszakadt a koponyája, valamint eltört a nyaka. Az első fokú tárgyaláshoz képest az is kiderült továbbá, hogy Szita Bence tudatánál volt, amikor a három személy elkövette ellene az erőszakos cselekményt. Az ítélethirdetéskor a sajtó is jelen volt, akiket a bíró több alkalommal is figyelmeztetett, hogy nem engedélyezett hang és képfelvétel készítése. A Hír Televíziónak sikerült beszélnie a tárgyalást követően az áldozat édesanyjával, Szita Szilviával, aki azt mondta, másfél év után végre megnyugodhat. Hozzátette, nagyon megdöbbentették a gyilkosság részletei.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.