Navracsics: Ez a pisztolylövés szülte a XX. század szenvedéseit

A külügyminiszter az I. világháború kitörésének 100. évfordulóján Veszprémben mondott beszédet.

BuL
2014. 06. 28. 12:41
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Navracsics Tibor úgy fogalmazott: sokan állítják, hogy az első világháború kirobbanásához szükségszerűen vezettek a rosszindulatú politikai törekvések. Ma, a XXI. században már tudjuk, hogy történelmi szükségszerűségek nem léteznek, a történelem sohasem kikerülhetetlen események sorából áll. Mindig több út áll előttünk, és a döntéshozók jellemén, akaratán múlik, hogy melyik utat választják – tette hozzá.

A miniszter azt mondta, Gavrilo Princip pisztolylövése, amely kioltotta Ferenc Ferdinándnak, az Osztrák–Magyar Monarchia trónörökösének életét, megszülte a XX. századot, az első világháborút lezáró békerendszert, a második világháborút és „mindazt a szenvedést, amit a XX. században az emberiségnek el kellett viselnie”.

Az első világháborúban ismerkedett meg a világ a totális háborúval, amely a hadműveletek áldozataink számát és a katonai veszteségeket tekintve pusztítóbb volt, mint a második világháború – mondta a politikus.

Hozzátette: az első világháború fordulópontot jelentett az európai gondolkodásban, hiszen először jelent meg az a gondolat, hogy az európai kultúra zsákutcába került, olyan útra tévedt, amelyből nincs visszaút. Ezért azt mondhatjuk szimbolikusan, hogy a XX. század kezdetét jelentette az első világháború kitörése, azét a korszakét, amely az erőszak, a totalitarizmus és a hamis megváltások évszázada – fogalmazott a miniszter.

Navracsics Tibor kijelentette: a bolsevizmus, a fasizmus, a nemzeti szocializmus is az első világháborúra akart választ adni, az örökségével akart szakítani. „Az embertelen rendszerek mind az első világháború következményei” – tette hozzá.

Nem lett igazságosabb a világ az első világháború után, hiszen Közép-Európa, amely korábban képes volt megőrizni integritását, a világháború után széthullott – jelentette ki a politikus. „1989 ismét azt az ígéretet hozta, hogy leszámolhatunk a fájdalmas örökséggel ( ); huszonöt év telt el azóta, és most is azt mondhatjuk, hogy még nem tudtunk szabadulni az első világháború bilincseitől” – mondta Navracsics Tibor. Hozzátette: hiába próbáljuk kézfogással, tárgyalásokkal áthidalni a bizalmatlanságot Közép-Európa nemzetei között, még sokat kell tenni ahhoz, hogy azt mondhassuk: átléptünk az első világháború okozta katasztrófán, és soha többé nem történhet meg, hogy ebben a térségben a nemzetek egymás ellen forduljanak.

Az ünnepség a Veszprémi Petőfi Színház Levelek a lövészárokból című előadásának részleteivel folytatódott, majd koszorúzással zárult.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.