Szimbolikus volt az erdélyieknek a szavazás

Sokan inkább sorban álltak, hogy személyesen adhassák le voksukat a konzulátusokon, mintsem hogy feladják postán.

MNO
2014. 07. 23. 21:57
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Illyés szerint ez abból is látszott, hogy sokan inkább sorban álltak, hogy személyesen adhassák le voksukat a konzulátusokon, mintsem hogy feladják postán. A politológusok mindazonáltal megállapították: nem sikerült kivenni a külhoni magyarok kérdését a magyar belpolitikából, mert Magyarországon sokan a Fidesz kétharmados parlamenti többségét és az LMP parlamentbe jutásának billegését is a kedvezményesen honosított magyarok szavazataival magyarázták.

Az erdélyi magyar választói viselkedésről a Mensura Transylvanica műhely szervezett fórumot a Tusványos néven emlegetett szabadegyetemen, amelyen a magyar országgyűlési választáson kívül az európai parlamenti választás eredményét és a küszöbön álló román is elnökválasztás kilátásait is kielemezték a meghívott szakértők. Az EP-választásokról ifjabb Toró Tibor, a Sapientia oktatója úgy vélekedett: a Romániai Magyar Demokrata Szövetség 6,3 százalékos eredményét megpróbálta úgy szépíteni, hogy Tőkés László EP-képviselő nélkül is közel volt a harmadik mandátum megszerzése. Valójában távol állt attól a 8,9 százalékos eredménytől, amelyet a Tőkés László vezette Magyar Összefogás lista 2009-ben produkált.

Székely István Gergő, a kolozsvári Nemzeti Kisebbségkutató Intézet szakértője a novemberi román elnökválasztásról úgy vélekedett, hogy az Erdélyi Magyar Néppárt (EMNP) jövője múlhat azon, indít-e saját jelöltet, miután az EP-voksolást kihagyta. Azt mondta: aligha vádolhatják majd az EMNP-t azzal, hogy miatta nem lett Kelemen Hunor, az RMDSZ jelöltje Románia elnöke, és a választással országos ismertségre tehet szert a néppárt esetleges jelöltje.

A politológusok egyetértettek abban, hogy nagy valószínűséggel Victor Ponta szociáldemokrata miniszterelnök és Klaus Johannis liberális pártelnök kerül be a második fordulóba. Úgy vélekedtek, ezzel nehéz helyzetbe kerül a kormányon lévő RMDSZ, mert szerintük az erdélyi-partiumi magyarok nem fognak Pontára szavazni, bárhogy is döntene a párt.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.