Erdő Péter mindkét műsorban elmondta, hogy a szinódus témája a család lesz az „evangélium hirdetésének összefüggésében”. A bíboros úgy fogalmazott, „az egyetlen evangéliumból próbálunk tanulni a mai körülmények között”. Magyarországon a felméréseik szerint a tartósan együtt élő pároknak több mint a fele nem házasságban él, és a fiatalok körében ez még gyakoribb – tette hozzá. Ebből következik, hogy az egyháznak át kell gondolnia, hogy mit jelent a család mint „mégiscsak látható és társadalmilag megjelenő közösség”. Fel kell tenni a kérdést, hogy lehet védeni és támogatni a családokat, miközben az emberek „úgy tűnik, ösztönösen menekülnek a túlzott bürokrácia, a túlzott ellenőrzés, a túlzott intézményesítés elől” – tette hozzá a bíboros.
Erdő Péter a Kossuth rádió műsorában kitért arra is, hogy a püspöki szinódus nem döntéshozatali szerv, „nem a katolikus egyház parlamentje”, hanem egy tanácsadó szerv, ahol a világegyház különböző részeiből érkező püspökök tanácsot adnak a pápának.
Elmondta, hogy a szinódus után lehet, hogy lesz egy záró üzenet, egy záró okmány, de a munka teljes eredményét a pápának adják át, aki vagy szinódus utáni apostoli buzdítást tesz közzé, vagy a következő szinóduson fogja fölhasználni a dokumentumot. A bíboros kiemelte, hogy ez most egy rendkívüli szinódusi ülés, és jövőre lesz egy rendes szinódusi ülés is „lényegében ugyanerről a témáról”. Mint mondta, jövőre a hangsúly az antropológiai kérdéseken lesz, azt vizsgálják majd, hogy mik azok az alapvető emberi igények, szükségletek, amelyeket a házasság és a család kifejez, vagy amelyeket ki kellene, hogy fejezzen.
A Vatikánban október 5. és 19. között rendezik meg a rendkívüli püspöki szinódust. A találkozónak Ferenc pápa A családpasztoráció kihívásai az evangelizáció összefüggésében címet adta.
A szinódus jelentőségéről még többet megtudhat az ezekben a napokban Budapesten zajló Jezsuita Sziget programjain. A szinódus főrelátora Erdő Péter lesz Rómában.