Több mint háromszáz, a népbetegségek kezelésére szolgáló gyógyszer ára csökken október elsejétől – tájékoztatta lapunkat az Országos Egészségbiztosítási Pénztár (OEP). Ezekért a készítményekért csaknem tíz százalékkal kell kevesebbet fizetni a betegeknek a patikákban.
Az azonos, úgynevezett normatív támogatási körbe tartozó (25, 55 vagy 80 százalékos támogatással bíró) termékek közül 178 orvosság ára ugyan nő, átlagosan csak 3,6 százalékkal. Az emelt és kiemelt támogatott csoportban – ezek az elsősorban szakorvosok által felírt gyógyszerek – ennél kevesebb, 285 készítményt érint a térítési díj változása: 200 gyógyszerért valamivel többet, 85 termékért kevesebbet kell fizetni jövő hónaptól. Az OEP hangsúlyozta, minden esetben, amikor a betegnek többet kell fizetnie a megszokott gyógyszeréért, van ugyanolyan hatóanyagot tartalmazó, kedvezőbb árú orvosság. Mind a kezelőorvosnak, mind a gyógyszerésznek kötelessége, hogy ezekről tájékoztassa a pácienst.
A csökkenő árak alapvetően gyártói árversenyeztetés, az úgynevezett vaklicit következményei. Az eljárás lényege, hogy az OEP versenyt hirdet az azonos hatóanyagot tartalmazó gyógyszerek között, majd a gyártók ajánlatot tesznek saját készítményük árára anélkül, hogy ismernék a versenytársaikét. Ezután a biztosító kiválasztja a legolcsóbbat, és ez alapján a többi, azonos hatóanyagot tartalmazó készítményre is azonos összegű támogatást nyújt. Az OEP a vaklicit mostani fordulójában 1887 készítményt vont eljárás alá.
A vaklicit a folyamatosan szedett, támogatott és vényköteles gyógyszerek körét érinti, ez idáig kétezer orvosság ára csökkent, átlagosan 35 százalékkal. Az eddigi eljárások nyomán elsősorban a népbetegségek kezelésére felírt termékek ára csökkent, ilyenek a vérnyomás- és koleszterinszint-csökkentők, a fekélyellenes készítmények, az asztmára és a pszichiátriai betegségekre felírt medicinák. Sélleiné Márki Mária, az OEP főigazgatója lapunknak korábban rámutatott, a 2011-es szinthez képest 2012-ben hét és fél, tavaly már tízmilliárd forinttal csökkentek a betegek terhei.
Az októberi gyógyszerárváltozás kapcsán a Világgazdaság tegnap azt írta, kifulladni látszik a vaklicit intézménye, mivel a mostani körben csaknem ugyanannyi orvosság ára nőtt, mint amennyié csökkent.
A biztosító lapunknak hangsúlyozta, a vaklicit rendszere a 2011-es bevezetése óta jelentős eredményeket hozott, s természetes, hogy egy ilyen verseny során a legnagyobb megtakarítások a bevezetéskor keletkeznek. – További árcsökkentéseket elsősorban azokon a területeken várhatunk, ahol jelenleg még egy hatóanyagot csak egy készítmény tartalmaz, ám a szabadalom lejártával várható a versenytársak megjelenése. Ez biztosítja, hogy az így felszabaduló forrásokat új gyógyszerek befogadására fordíthassuk – írták.