Orbán Viktor közölte: bármennyire is szerette volna, nem tudták visszavásárolni a dunaújvárosi vasművet, ezért megkeresték annak vezetőit, akikkel olyan együttműködés kialakítására törekszenek, amely garantálja a munkahelyeket. Kiemelte, hogy a Hankook-gumigyárban új gyártósorok állnak üzembe, ami az adóbevételnek és a foglalkoztatásnak is jó. Hozzátette: arról is tárgyal a polgármesterrel, hogy további ipari üzemeket hozzanak Dunaújvárosba.
A kormányfő azt tekinti céljának, hogy a rendszerváltozás után hanyatló Tatabánya, Dunaújváros, Komló és Ózd is fejlődhessen. „Én azt tekintem igazi próbatételnek, hogy ezekben a városokban tudunk-e az emberek életén segíteni” – mondta a miniszterelnök. Közölte: a városban zajló fejlesztéseknek köszönhetően Dunaújváros büszkeségre okot adó település lesz, modern iparváros, amely megtalálja helyét a 21. század európai ipar szerkezetében is.
A miniszterelnök hangsúlyozta, fontos, hogy Dunaújváros környékén is sikeres, erős települések legyenek. Ezzel összefüggésben leszögezte: a magyar iparfejlesztés egyik legfontosabb beruházását hajtják végre Pakson, ahol az atomerőműben új blokkokat építenek.
Ez biztonságba helyezi Magyarországot, hiszen az országnak nincs szene, olaja, gáza olyan mennyiségben, amelyből a magyar energiaellátást fedezni lehetne – jelentette ki. Hozzátette: ha Magyarország nem akar állandóan másoktól vásárolt energián élni, akkor saját energiatermelő-képességgel kell rendelkeznie.
Orbán Viktor Magyarország gázkészletéről szólva azt mondta: „az ukránok számíthatnak ránk”, de azt is látni kell, hogy „nem tudunk úgy mást megsegíteni, hogy közben föláldozzuk a saját energiabiztonságunkat”. Egyensúlyt kell találni. Amikor a nyári időszakban mások még nem tudtak Ukrajnának gázt adni, akkor Magyarország adott, és nem a saját tározóit helyezte előtérbe. Most már Szlovákián keresztül gond nélkül megoldható Ukrajna gázellátása, így Magyarországnak a saját érdekeivel kell törődnie. Ez így igazságos és így helyes – tette hozzá a miniszterelnök.
Orbán Viktor arról is beszélt, hogy akkor jó egy településen élni, ha az ember büszke lehet rá. Szerinte a sport segít a településeknek az önbecsülés kialakításában. Ha van komoly sportteljesítménye egy településnek, akkor az növeli az ott élők önbecsülését. „Ez az én gyerekkoromban, a kommunizmus alatt is így volt. ( ) Ha volt egy városnak komoly sportteljesítménye, akkor a város az egész ország előtt szebb, jobb fényben tűnt föl” – jelentette ki a miniszterelnök.
„Dunaújvárost azért tiszteltük nagyon sokan a kommunizmus alatt is Magyarországon, mert világszínvonalú sportteljesítményekre is képes volt” – mondta a nőikézilabda-sikerekre utalva, de kiemelte a motorcsónak- és a jégkorongsportban elért eredményeket is. Mint mondta: a rendszerváltáskor Dunaújvárosra inkább legyintettek, azt mondták, hogy ennek a városnak leáldozott a csillaga, hiszen egy felfuttatott szocialista iparváros volt, és a sport is visszaesett. „Nézze meg, hogy mennyit kellett ahhoz dolgozni, hogy 24 évvel később itt álljunk, és ma már Dunaújvárosra senki nem legyint ebben az országban” – fogalmazott Orbán Viktor. Hozzátette: a városnak van becsülete, van főiskolája, működik a vasművek, és a sportban is „jön vissza”. Ma már dunaújvárosinak lenni egészen más társadalmi státusz, mint húsz évvel ezelőtt volt – mondta a miniszterelnök.