Itt izzadhatnak majd a városvezetők

Harmincnyolc nagyobb településen nincs többsége a polgármesternek az önkormányzati választások után.

MNO
2014. 10. 16. 10:12
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A fővárosban a VII., a XIV., a XV. és a XXIII. kerületben állt elő ilyen helyzet. A főváros VII. kerületében a Fidesz–KDNP jelöltjét, Vattamány Zsoltot választották polgármesterré. A Fidesz–KDNP-nek 8 képviselője került be a – kerület vezetőjével együtt – 18 tagú képviselő-testületbe, amelyben így csak 9 képviselője van a polgármestert adó pártszövetségnek. Budapest XIV. kerületének vezetője az Együtt–PM jelöltje, Karácsony Gergely lett, a polgármestert állító Összefogás Zugló–Demokratikus Koalíció–Együtt–PM–MSZP jelölőszervezet pedig 9 képviselőt tud küldeni a 22 tagú képviselő-testületbe.

A XV. kerületben a DK jelöltjét, Hajdu Lászlót választották polgármesterré, a DK–Együtt–MLP–MSZP–PM–Rászorulókat Támogató Egyesület rajta kívül még 8 képviselőt küldhet a 21 tagú testületbe. A XXIII. kerületben Geiger Ferenc (Civil Szervezetek) lett a polgármester, az őt indító jelölőszervezetet vele együtt 3-an képviselik a 12 tagú testületben. Albertirsán Fazekas Lászlót (Tegyünk Együtt Albertirsáért Mozgalom Egyesület–Albertirsai Önkormányzati Választási és Támogatási Szövetség) választották polgármesterré, a 12 tagú testületben a polgármestert jelölő szervezeteknek vele együtt 3 képviselőjük lesz.

Gyöngyösön Hiesz György (DK–Együtt–MSZP) lett a polgármester, a 15 tagú képviselő-testületben 6 képviselőjük lesz a jelölőszervezeteknek. Gyomaendrődön Toldi Balázst (Körösök Vidékéért Egyesület) választották polgármesterré, a KVE-nek a polgármesterrel együtt 5 mandátuma lesz a 12 tagú testületben. Kiskunmajsán Ábrahám-Fúrús András (Élhető Kiskunmajsa Egyesület) lett a polgármester, a 12 tagú testületben a jelölőszervezet összesen 6 mandátumot szerzett. Lajosmizsén Basky Andrást (Fidesz–KDNP) választották polgármesterré, a pártszövetségnek a 12 tagú önkormányzati testületben vele együtt 6 képviselője lesz.

Nagyatádon Ormai Istvánt (Nagyatádért Egyesület) választották polgármesterré, és a 12 tagú testületben 4 képviselője lesz az egyesületnek. Ózdon Janiczak Dávid (Jobbik) lett a polgármester, a pártnak a polgármesterrel együtt 6 képviselője lesz a 15 tagú testületben. Pilisen Simó Gábor Csabánét (Pilisi Vállalkozások Egyesülete) választották meg polgármesternek. A 12 tagú testületben a jelölőszervezetnek összesen 5 mandátuma lesz. Egy képviselői mandátumot jogorvoslat miatt még nem tudtak kiosztani. Sajószentpéteren Faragó Pétert (DK–MSZP) választották polgármesterré, az őt jelölő pártszövetségnek 6 képviselője lesz a 12 tagú testületben. Százhalombattán Vezér Mihály (Értünk Százhalombattai Közéleti Egyesület) lett a polgármester. Az egyesületnek 6 mandátuma van a 12 tagú képviselő-testületben.

Szentesen a DK–Együtt–MSZP–PM színeiben induló Szirbik Imre győzött a polgármester-választáson, a 15 tagú testületben az őt jelölő szervezeteknek 5 képviselőjük lesz. Szombathelyen a Fidesz–KDNP jelöltje, Puskás Tivadar lett polgármester, a 21 tagú közgyűlésben 10 képviselője lesz a pártszövetségnek. Tapolcán a jobbikos Dobó Zoltán nyert a polgármesterjelöltek közül. A 12 tagú testületben a pártja 4 képviselői mandátumot szerzett, ráadásul ez egyiket – egyéniben – maga a polgármester, akinek azonban így is csak egy szavazata lehet a határozathozataloknál. A két mandátum egyidejű betöltése ugyanis nem jelenti azt, hogy a képviselő-testület ülésén dupla szavazati joga lenne, azaz „két kézzel szavazhatna”.

Tiszavasváriban Fülöp Erik Sándor (Jobbik) polgármesterrel együtt 6 mandátuma van a Jobbiknak a 12 tagú képviselő-testületben. Jogorvoslat miatt még nincs kiosztva egy egyéni választókerületi mandátum. Törökbálinton Elek Sándor (Fidesz–KDNP) lett a polgármester, akivel együtt 6 képviselője lesz az őt jelölő pártszövetségnek a 12 tagú testületben.

Tizenkilenc olyan tízezer lakosúnál nagyobb település van, ahol független lett a polgármester. Ezekben a városokban (Abony, Balmazújváros, Békés, Békéscsaba, Csongrád, Dorog, Dunaharaszti, Edelény, Kalocsa, Maglód, Mezőberény, Nyírbátor, Siklós, Siófok, Szigetvár, Tiszaföldvár, Újfehértó, Üllő, Veresegyház) tehát azért nincs többsége a polgármester „pártjának”, mert függetlenként indult. A tízezer lakosúnál nagyobb településeken vegyes választási rendszerben választják a képviselő-testület tagjait: a választók az egyéni választókerületi jelöltekre szavaznak, de az egyéni választókerületben mandátumot nem eredményező úgynevezett töredékszavazatok alapján a jelölőszervezetek között kompenzációs mandátumokat is kiosztanak.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.