Újabb magyar katonák mennek Afganisztánba

Hende Csaba szerint történelmi döntések születtek a NATO-csúcson.

2014. 10. 16. 17:50
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A tárcavezető csütörtökön egy budapesti konferencián azt mondta: a döntések révén többek között megerősödik az 5. cikkely szerinti reagálóképesség, valamint a NATO infrastruktúrája a keleti szárnyakon, s így Magyarország és Közép-Európa katonai biztonsága is megerősödik. Mindehhez sok munkára lesz szükség a tagállamok részéről – tette hozzá.

Az Afganisztánban jövő januárban kezdődő új NATO-misszióhoz Magyarország több mint száz katonával járul hozzá, 2015 és 2017 között pedig évi 500 ezer dollárral segíti az afgán biztonsági erők finanszírozását – mondta a honvédelmi miniszter.

 

A Magyar Atlanti Tanács és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem által rendezett konferencián Hende Csaba kijelentette: az afganisztáni művelet a szövetség történetének egyik legnagyobb vállalkozása volt, és a walesi NATO-csúcson az állam- és kormányfők sikeresnek értékelték a missziót.

Hende Csaba szerint túlzás nélkül elmondható, hogy az elmúlt években jelentős negatív változáson ment keresztül a biztonsági környezet. Erre példaként említette a honvédelmi miniszter a Krím félsziget annektálását, az ukrán válságot, az Iszlám Állam terrorszervezet megerősödését és térnyerését. Hozzátette: a NATO határaitól távol tucatnyi válsággóc van, amelyek közvetlenül érintik vagy érinthetik a szövetség biztonságát, így sokasodó új biztonsági kihívásra kellett reagálnia a walesi csúcsnak. A honvédelmi miniszter szerint ezt sikerrel tette meg, így bizonyult szövetség történetében a legsikeresebb NATO-csúcsnak a walesi találkozó.

A tárcavezető felidézte, hogy a 2008 óta tartó gazdasági válság nyomán az európai védelmi ráfordítások mintegy 20 százalékkal csökkentek, míg Oroszország 50 százalékkal emelte védelmi kiadásait.

Ezt az ellentmondást is orvosolandó, a csúcstalálkozón minden tagállam vállalta, hogy védelmi kiadásait a következő tíz évben a GDP 2 százalékos szintjéhez közelíti, s azon belül 20 százalékot a haderő-modernizációra fordítanak. Hende Csaba kiemelte, hogy a Honvédelmi Minisztériumban az elmúlt hónapokban folyamatosan dolgoztak azon, hogy Magyarország maga és a szövetség számára is hasznos felajánlást tegyen. Jelenleg is vizsgálják, hogy a – kormány korábbi határozatában már rögzített – védelmi kiadások növelését milyen módon lehet gyorsítani. A védelmi költségvetés növelésének konkrét mértékét firtató kérdésre Hende Csaba úgy válaszolt: szombat este – a költségvetést is tárgyaló kormányülés után – okosabb lesz.

Hende Csaba Magyarország NATO-csúcson tett vállalásai közül kiemelte még, hogy mintegy 20 milliárd forintos beruházás keretében a következő másfél-két évben fejlesztik a pápai bázisrepülőteret. Emellett Magyarország októbertől decemberig egy lövészszázadot küld a Baltikumba. Az ukrán válság rendezésével kapcsolatban Magyarország többek között vállalta tíz ukrán sebesült katona ellátását a Magyar Honvédség Egészségügyi Központban, a kelet-ukrajnai aknamentesítési műveletekben részt vevők felkészítésének segítését, továbbá Magyarország 100 ezer dollárt fizet be a kibervédelmi fejlesztésekre, a Magyar Honvédség pedig összekötő tisztet küld a kijevi NATO-irodába.

A NATO-csúcson kiemelt téma volt még a közel-keleti helyzet, az Iszlám Állam fenyegetése és az ottani humanitárius katasztrófa. A találkozó résztvevői hangsúlyozták, hogy a terrorszervezet ellen nem elsősorban NATO-szerepvállalással, hanem – ahogy Barack Obama, az Egyesült Államok elnöke is hangsúlyozta – nemzetközi koalíciós hadműveletekkel kell fellépni. Ebben Magyarország is aktív szerepet tölt be – mondta Hende Csaba.

Benkő Tibor honvéd vezérkari főnök előadásában felidézte: 1999 óta – amióta Magyarország tagja a szövetségnek – ez volt a nyolcadik csúcstalálkozó. A mostani csúcs megállapításai közül kiemelte, hogy műveleti NATO helyett készenléti NATO-ra van szükség. A csúcson döntöttek egy készenléti akcióterv kidolgozásáról, amely egy nagyon magas készenléti összhaderőnemi harci kötelék létrehozását is rögzíti.

A vezérkari főnök hangsúlyozta: mindez a Magyar Honvédségnek is kötelezettségeket jelent. A térség biztonsága Magyarországnak is érdeke, ezért fontos, hogy a magas készenléti kötelékben valamilyen formában részt vegyen. Benkő Tibor kiemelte: ha Magyarország 150 katonát ajánl fel ebbe a kötelékbe, akkor – ahhoz, hogy a létszámot hosszú távon, váltásokkal is garantálni lehessen – legalább háromszoros létszámot, mintegy 450 embert kell biztosítani. Ezeket a katonákat pedig fel kell szerelni korszerű, modern eszközökkel. Ehhez elengedhetetlenek a különböző beszerzések, az eszközök cseréje – jelentette ki a vezérezredes.

Benkő Tibor azt mondta: a katonák számára a NATO-csúcs egyik legfontosabb üzenete, hogy a katonai készenléten, képességen is változtatni kell. A cél a gyors hadrafoghatóság, a mobilitás, a gyors manőverezőképesség és a megfelelő tűztámogatás. A beszerzéseket ennek megfelelően kell végrehajtani – mondta.

A vezérezredes szerint a csúcsértekezleten világos utat vázoltak fel a szövetség számára. A NATO kész szembenézni a jövővel és annak kihívásaival – emelte ki Benkő Tibor.

A Magyar Atlanti Tanács (MAT) és a Nemzeti Közszolgálati Egyetem által rendezett konferencián Patyi András, az egyetem rektora és Vizi E. Szilveszter, a MAT elnöke mondott köszöntőt. A rendezvényen részt vett még mások mellett több nagykövet és magas beosztású katonatiszt, köztük Szegő László dandártábornok, Áder János köztársasági elnök főhadsegédje, Fucsku Sándor vezérőrnagy, a Magyar Honvédség Összhaderőnemi Parancsnokság parancsnoka.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.