A minisztérium közleményében emlékeztetett, hogy a Velencei Bizottság (pénteken elfogadott véleményében) a magyar médiaszabályozásra és a reklámadóra vonatkozó szabályokat vizsgálta. A bizottság harmincoldalas szakértői véleménye elismerte a magyar médiaszabályozás fejlődését, ugyanakkor további, leginkább a jogszabályok hatékonyabb alkalmazhatóságát szorgalmazó ajánlásokat fogalmazott meg. Trócsányi László korábban levélben juttatta el a jelentéstervezetre vonatkozó módosító javaslatait a Velencei Bizottság főtitkárának. A bizottság plenáris ülés előtt, június 18-án tartott tanácskozáson a jelentéstevők a módosító javaslatok többségét elfogadták, és konzultációs lehetőséget ajánlottak fel az igazságügyi miniszternek – áll a közleményben.
A dokumentum szerint Trócsányi László a plenáris ülésen üdvözölte a bizottság által elfogadott módosításokat, így azt, hogy elismerték az arányosság elvének az alaptörvényben való rögzítettségét. A médiatanács ajánlásait illetően magyar kérésre kiegészítették a szöveget a társszabályozás keretében elfogadott magatartási kódexekre történő utalással, az interjúk visszavonására és az újságírói forrásvédelemre vonatkozó megállapításokat felülvizsgálták és enyhítették. A médiatanács összetételére tett kifogásokat több helyen újragondolták, és elismerték, hogy a testület tagjainak magas szakmai elvárásoknak kell megfelelniük a gyakorlatban. Bekerült a szövegbe az a tény is, hogy az Emberi Jogok Európai Bírósága egy esetben sem vizsgálta a sajtószabadságról és a médiatartalmak alapvető szabályairól szóló, valamint a médiaszolgáltatásokról és a tömegkommunikációról szóló törvényeket.
Trócsányi László felszólalását a Német Külkapcsolati Tanács (DGAP) „Magyarország a médiában 2010–2014” című jelentésében foglalt megállapításokkal zárta. A jelentésben a szakértők szinte egyhangúlag megerősítették, hogy „Magyarországon továbbra is sajtószabadság és médiapluralizmus uralkodik, sem a média egészének kormány általi ellenőrzéséről, sem pedig cenzúráról nem lehet beszélni”. A plenáris ülésen a magyar kormány által kezdeményezett módosító javaslatok négyötödét vita nélkül fogadta el a Velencei Bizottság – tette hozzá az IM közleményében. A Velencei Bizottság hivatalos véleménye 2015. június 22-én jelenik meg, amelynek előzetes változatát már pénteken a sajtó rendelkezésére bocsátották.