Százmilliók baráti cégeknek

Giró-Szász András vállalkozása és a Századvég is újabb közbeszerzést nyert meg.

Horváth-Katona
2015. 12. 05. 5:00
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Egy háromrészes pályázat keretében készíthet tanulmányokat a Miniszterelnökség megrendelésére a Strategopolis Kft. A dokumentumok az információs társadalomról, a kormányzati célok és a fejlesztéspolitika összhangjáról, valamint a pályázati konstrukciók kiírási hatékonyságának javításáról készülnek. A megbízást júliusban nyerte a cég. Ekkor éppen nem volt tulajdonos Giró-Szász András, aki egyébként ki-be járt a kormányközeli Strategopolisba az elmúlt években, attól függően, hogy kapott-e éppen kormányzati feladatot.

Utoljára akkor vált meg 61 százalékos tulajdonrészétől, amikor 2014 novemberében kinevezték a Miniszterelnökség kormányzati kommunikációért felelős államtitkárává. Posztjáról októberben mondott le, a kötelezően leadandó záró vagyonnyilatkozata szerint nem is volt céges érdekeltsége.

Ez viszont nem tartott sokáig, hiszen a Strategopolis november elején megtartott taggyűlésén többségi, 70 százalékos tulajdonrészt szerzett a társaságban. Érdekesség azonban, hogy két nappal a bejegyzés után Giró-Szász András újra kapott pozíciót a kormányban, mégpedig Orbán Viktor miniszterelnök főtanácsadójaként, ennek ellenére – a közhiteles cégadatbázisa szerint – megtartotta cégtulajdonát is.

A Strategopolis által elnyert pályázat külön érdekessége, hogy első és harmadik részéért az idén milliárdokat nyerő Századvég Gazdaságkutató Zrt. is versenybe szállt, ám alulmaradtak Giró-Szász András cégének ajánlatával szemben. Ugyanakkor a november végi közbeszerzési értesítőből az is kiderül, hogy a Századvégnél sincs ok a búslakodásra. Ugyanis a társaság egy 230 millió forint összértékű, négyrészes nyílt pályázaton nyújtott be nyertes ajánlatot. A cég 80 millió forintért a versenyképesség és a humán tőke fejlesztéseinek értékeléséről készít tanulmányt szintén a Miniszterelnökség számára.

Ismeretes, a kormányközeli Századvég Politikai Iskola Alapítványnak, illetve a hozzá kapcsolódó Századvég Gazdaságkutató Zrt.-nek rendkívül sikeres éve volt, idén közel bruttó kilencmilliárd forintnyi állami és önkormányzati megbízást nyert el a közbeszerzési eljárásokon. Ugyanakkor ez az összeg távolról sem jelenti a kormányközeli tanácsadó-kutató cégek idei évi teljes bevételét, hiszen ebben csak azok az összegek vannak benne, amelyeket nyilvános, hirdetménnyel záruló közbeszerzési eljárásokban szereztek.

Hamarosan egyébként bárki megismerheti, milyen munkát végez a Századvég, mert a Miniszterelnökségnek ki kell adnia azokat a tanulmányokat, amelyeket még az előző ciklusban négymilliárd forintért rendeltek a cégtől. Több tízezer oldalról van szó. A Századvéggel kapcsolatban az sem elhanyagolható, hogy nemrég derült ki: a cég öszszesen 21 vezetője és munkatársa csak 2013 és 2014 óta rendelkezik a szükséges nemzetbiztonsági átvilágítással, a cég telephelye pedig a minősített adatok kezelését lehetővé tevő engedéllyel. Ellenzéki képviselők hetek óta arra kíváncsiak, kapott-e a Századvég titokkörbe tartozó információkat tanulmányai, előrejelzései elkészítéséhez.

A Századvéggel kapcsolatban emlékezetes, hogy Mellár Tamás, a társaság 2010 és 2011 közötti kutatási igazgatója tavaly októberben a Népszabadságnak úgy nyilatkozott: „Azért jöttem el (a Századvégtől – a szerk.), mert számomra kiderült, hogy az egész műhely csak egy pénzmosoda.\"

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.