Holnap kezdődik a Hajógyári-szigeten, más néven Óbudai-szigeten a huszonnegyedik, immár nemzetközi hírű Sziget Fesztivál, amelyet először 1993-ban rendeztek meg Diáksziget néven. A ma már Island of Freedom (Szabadság szigete) mottóval hirdetett egyhetes, sátras zenei rendezvény története végigkíséri a III. kerület melletti 108 hektáros dunai földrész zaklatott történetének elmúlt évtizedeit.
A fővárosi önkormányzat a szigetből birtokolt jelentősebb, több mint 56 hektáros területén sokáig ingyenesen támogatott (tavaly 70, idén már 80 milliót fizetnek a szervezők Budapestnek) Sziget Fesztivál sikere hamar meghozta a nemzetközi érdeklődést, amely a 2002 utáni balliberális időszak privatizációs hullámán ért révbe: 2003-ban az Állami Privatizációs és Vagyonkezelő Rt. a Hajógyári-szigetnek majdnem a harmadát, 32 hektáros területét adta el a rajta lévő épületekkel és a Hadrianus-palota romjaival együtt 4,6 milliárd forintért. A két új tulajdonos, az izraeli hátterű Plaza Centers, illetve az érdekeltségébe tartozó Ercorner Kft. megalapította az Álomsziget Kft.-t. Terveik a sziget ipari területeinek teljes beépítését célozták, ami nagy felháborodást váltott ki. Az Álomsziget rémálom lett: 2006-ban már kiemelt állami beruházásként 400 milliárd forintból több ezer ember befogadására alkalmas épületet, szállodákat, apartmanházakat, sportlétesítményeket, szórakozóhelyeket építettek volna a felszínen 35, a föld alatt 85 százalékos mértékben. Mordeháj Zisser résztulajdonos akkor egy izraeli portálnak elmondta: hatezer szobával 8-10 szálloda, 4 apartmanszálló, 1 jachtkikötő, kaszinó 150 asztallal, több rendezvénycsarnok, egy ötezer fős előadóterem, egy háromezer nézőt befogadó operaház, valamint egy negyvenezer négyzetméteres kereskedelmi centrum épül. A pénzből mindössze 14,5 milliárd forintot terveztek „közcélú” beruházásokra, a szigetet Óbudával összekötő alagútra, út- és hídfelújításokra.
A Hadrianus-palota területének kiárusítását szakemberek, ellenzéki és szocialista politikusok kifogásolták, törvénytelenségét az Állami Számvevőszék is megállapította. Megindultak a tárgyalások a terület visszavételéről, de végül már csak a 2010 utáni fideszes kormány vásárolta vissza 4 milliárdért a szigetrészt az időközben „elfogyott pénzű” befektetőktől.