Ha hivatalos személyt gyanúsítanak vesztegetéssel az Alstom-botrány kapcsán, akkor a büntetési tétel magasabb lehet, mint egy magánszemélynél, és a bűnügy elévülési ideje is hosszabb az alapesetnél: tíz év, ha időközben nem indul újabb eljárás a korrupciós botrány miatt – mondta a Magyar Időknek Cservák Csaba alkotmányjogász.
A kormánypárti lap azért vetette fel a hivatalos személy gyanúsításának lehetőségét, mert Medgyessy Péter egykori szocialista kormányfő a metrókocsi-beszerzések idején hivatalosan utazó nagykövet – „Magyarország lobbistája” – volt, de ezzel párhuzamosan 186 millió forintot kapott tanácsaiért az Alstom járműipari cégtől.
Cservák Csaba szerint a kérdés az, hogy ki a hivatalos személy: egy diplomata, utazó nagykövet annak minősül-e. Ugyanis, hogy valaki hivatalosan nagykövet legyen, ahhoz a köztársasági elnök kinevezése kell.
A Magyar Idők felidézi, hogy az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) a 4-es metróról készült jelentésében is nevesíti Medgyessy Pétert. A volt miniszterelnök idén februárban több sajtóorgánumnak is elismerte, hogy megkereste őt a 4-es metró és az Alstom-szerződések ügyében az OLAF, azonban azt tagadta, hogy bármi szerepe lett volna a francia céggel kötött szerződéseknél, vagy hogy érintett lenne az egész ügyben.
Az OLAF-jelentés adataiból ugyanakkor kiderült, Medgyessy nem mondott igazat érintettségéről: az általa vezetett kormány 2002 tavasza és 2004 szeptembere között többször is foglalkozott a beruházással. A kabinet 2003. május 28-i ülésén határozott arról: a magyar állam részt vesz a metróépítésben, míg az Országgyűlés egy hónappal később el is fogadta az „első metrótörvényt”, amelynek alapján pontosan 153,9 milliárd forintos támogatást szavaztak meg Budapestnek. Ennek alapján pedig a 4-es metró „projektfinanszírozási szerződését” 2004. január 19-én kötötték meg a főváros, a BKV és a Magyar Államkincstár között. Tehát Medgyessy Péternek mindenről pontos információi lehettek.
A Legfőbb Ügyészség augusztus 3-ig hosszabbította meg az Alstom-ügyben a nyomozást – emlékeztet az MTI. A hatóság tájékoztatása szerint továbbra is két embert gyanúsítanak, akiket a nyomozás érdekeire hivatkozva egyelőre nem neveztek meg, illetve egy harmadikkal szemben nemzetközi elfogatóparancsot bocsátottak ki.