Az Alstom-ügy még jó ideig nem évülhet el

Ha hivatalos személyt gyanúsítanak meg az Alstom-ügyben, akkor még évekig elhúzódhat a büntetőeljárás.

MN
2017. 04. 19. 6:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Ha hivatalos személyt gyanúsítanak vesztegetéssel az Alstom-botrány kapcsán, akkor a büntetési tétel magasabb lehet, mint egy magánszemélynél, és a bűnügy elévülési ideje is hosszabb az alapesetnél: tíz év, ha időközben nem indul újabb eljárás a korrupciós botrány miatt – mondta a Magyar Időknek Cservák Csaba alkotmányjogász.

A kormánypárti lap azért vetette fel a hivatalos személy gyanúsításának lehetőségét, mert Medgyessy Péter egykori szocialista kormányfő a metrókocsi-beszerzések idején hivatalosan utazó nagykövet – „Magyarország lobbistája” – volt, de ezzel párhuzamosan 186 millió forintot kapott tanácsaiért az Alstom járműipari cégtől.

Cservák Csaba szerint a kérdés az, hogy ki a hivatalos személy: egy diplomata, utazó nagykövet annak minősül-e. Ugyanis, hogy valaki hivatalosan nagykövet legyen, ahhoz a köztársasági elnök kinevezése kell.

A Magyar Idők felidézi, hogy az Európai Csalás Elleni Hivatal (OLAF) a 4-es metróról készült jelentésében is nevesíti Medgyessy Pétert. A volt miniszterelnök idén februárban több sajtóorgánumnak is elismerte, hogy megkereste őt a 4-es metró és az Alstom-szerződések ügyében az OLAF, azonban azt tagadta, hogy bármi szerepe lett volna a francia céggel kötött szerződéseknél, vagy hogy érintett lenne az egész ügyben.

Az OLAF-jelentés adataiból ugyanakkor kiderült, Medgyessy nem mondott igazat érintettségéről: az általa vezetett kormány 2002 tavasza és 2004 szeptembere között többször is foglalkozott a beruházással. A kabinet 2003. május 28-i ülésén határozott arról: a magyar állam részt vesz a metróépítésben, míg az Országgyűlés egy hónappal később el is fogadta az „első metrótörvényt”, amelynek alapján pontosan 153,9 milliárd forintos támogatást szavaztak meg Budapestnek. Ennek alapján pedig a 4-es metró „projektfinanszírozási szerződését” 2004. január 19-én kötötték meg a főváros, a BKV és a Magyar Államkincstár között. Tehát Medgyessy Péternek mindenről pontos információi lehettek.

A Legfőbb Ügyészség augusztus 3-ig hosszabbította meg az Alstom-ügyben a nyomozást – emlékeztet az MTI. A hatóság tájékoztatása szerint továbbra is két embert gyanúsítanak, akiket a nyomozás érdekeire hivatkozva egyelőre nem neveztek meg, illetve egy harmadikkal szemben nemzetközi elfogatóparancsot bocsátottak ki.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.