Hatalmas állami beruházások beszállítói a miniszterelnök családjához köthető vállalkozások – írja legfrissebb számában a Magyar Narancs. A lap munkatársai több olyan építkezést azonosítottak, ahová Orbán Győzőék bányájából viszik a követ vagy a betonelemeket. Gánt közelében nemrég új bányát nyitottak, Hahóton pedig lassan versenytársak nélkül termelhetik ki az értékes tőzeget Orbánék.
A Magyar Narancs megjegyzi, az Orbán család cégeinek állami megrendeléseit nem könnyű lekövetni, ugyanis nem közvetlenül nyernek közbeszerzéseket, hanem közbeszerzéseket elnyert építési vállalatok beszállítóiként jelennek meg.
A lap kiderítette, hogy a Nemzeti Lovarda építéséhez – melyet egyébként Mészáros Lőrincék családi cége és egy Tiborcz-közeli cég kivitelez összesen 2,84 milliárd forintért – is Gántról fuvarozzák a köveket. Mészáros és az Orbán család más építkezéseken is együttműködnek, amint azt a Direkt36 kiderítette: a Mészáros és Mészáros Kft. murvát és betonelemeket rendelt Gántról a rákosmentei és egyéb csatornázási munkálatokhoz.
Gántról ugyanakkor a 8-as főút várpalotai felújításához is visznek betonelemeket. Az építkezésen dolgozó munkások a lapnak azt mondták, hogy mostanában elsősorban a Nehéz Kő által hozott szegélyköveket rakodnak le, és gánti betonelemeket is láttak érkezni.
A Magyar Narancs felhívja a figyelmet arra, hogy noha a bányákat üzemeltető családi cégek korábban is jövedelmezők voltak, szekerük mégis 2010 óta lódult meg: a családi érdekeltségek legnagyobbika a Dolomit Kőbányászati Kft. árbevétele a 2010-es egymilliárdról 2015-re nettó 3,2 milliárdra nőtt. A kormányfő öccse, Orbán Áron tulajdonában levő Nehéz Kő Kft. 467 milliós árbevételét 1,68 milliárd forintra nőtt. A harmadik legnagyobb családi vállalkozás, a Gánt Kő és Tőzeg Kft. – amelyben ifjabb Orbán Győző és az Orbán szülők a tulajdonosok – 335 millió forintot termelt 2015-ben, melynek nagy részét a hahóti tőzeg kitermelése adja. A tőzegkitermelő cég a kilencvenes évek óta folytatja tevékenységét Zala megyében, idén májustól már csak egy versenytársa maradt a környéken a környezetvédelmi előírások miatt.
Habár közvetlenül nincs köze a bányászathoz, szintén az Orbán családhoz tartozik a 2016-ban uniós vállalkozásfejlesztési támogatásokat kapó Gamma Analcont Ipari Folyamatműszergyártó Kft. A lap kiderítette, hogy idősebb Orbán Győző tulajdonában van az a CZG Ingatlanforgalmazó Kft., amely megvette a hatvanpusztai majorságot. Noha azt Mészáros Lőrinc egyik cége bérli, minden bizonnyal a miniszterelnök és családja használja – jegyzi meg a lap.