A magyarok 80 százaléka tiltakozna, ha a szomszédságában lévő panzióba Magyarországon jogszerűen tartózkodó menekültek nyaralnának, ugyanakkor 70 százalék szerint túlzó volt az őcsényiek reakciója az ottani panziótulajdonos ellen – derült ki a Publicus Intézet reprezentatív felméréséből, amit a Vasárnapi Hírek megbízásából készített.
Az úgynevezett Soros-tervről szóló nemzeti konzultációról a megkérdezettek fele úgy véli, hogy az csak egy kommunikációs eszköz, az emberek harmada szerint viszont a kormány valóban kíváncsi az emberek véleményére a bevándorlásról.
Kiemelendő, hogy mindössze a válaszadók 29 százaléka találkozott menekültekkel – a csoportban nagyon sok a 30 év alatti, a legkevesebben a 60 év felettiek találkoztak menekültekkel. Akik azt válaszolták, hogy személyesen is érinti őket a menekültkérdés (36 százalék), a csoporton belül jelentős többségben voltak a kormánypártiak és a kormányváltást nem akarók. Akik érintve érzik magukat, leginkább az említették, hogy változott a közérzetük (50 százalék), megosztotta családját és barátait a kérdés (42 százalék), változott a környezetük a biztonsága (23 százalék), vagy veszélybe került a munkájuk (7 százalék) – írja a Publicus.
A megkérdezettek 82 százaléka szerint túl sok menekült érkezik, Európa ezt nem fogja bírni. A válaszadóknak továbbra is a többsége (56 százalék) nem gondolja, hogy kötelességünk segíteni a menekülteken. A felmérés készítő emlékeztetnek, hogy ez az arány 2015 szeptemberében még fordított volt, akkor majdnem kétharmad (64 százalék) gondolta úgy, hogy kötelességünk segíteni a menekülteken, ám a mostani eredmény mégis javulást mutat a 2016-os kvótanépszavazáskor mért mélyponthoz képest.
Érdekesség, hogy többségbe (51 százalék) kerültek azok, akik szerint a menekülteket emberségesebben kellene kezelni. Kiemelendő, hogy a Jobbik-szavazók körében is többségbe került (50 százalék a 47-tel szemben) a hasonló véleményen lévők tábora, a baloldali pártok támogatói körében is inkább megerősödtek ezek a többségi hangok.