Szanyi Tibor még mindig másként gondol 1956-ra

A meglincselt ÁVH-s fotója arra utal, hogy az EP-képviselő nem tartja ünneplésre méltónak a forradalmat.

MN
2017. 10. 22. 9:48
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Meglepő dolgot posztolt a Facebook-oldalára szombat este Szanyi Tibor szocialista EP-képviselő: egy korabeli képet arról, hogy az 1956. október 30-i Köztársaság téri csatának is nevezett összecsapás után a tömeg meggyalázza a Magyar Dolgozók Pártja (MDP) budapesti székházát védő egyik ÁVH-s katona holttestét. A képet magát nem ő töltötte fel az oldalra, hanem egy nyugdíjas rendőr posztját osztotta meg, a következő szöveggel: 'Ünnephez' közeledvén

Később Szanyi kiegészítést is fűzött a bejegyzéshez, amelyben azt írta: „Ünnepeljük a szabadságért, valamint a szocializmusért kiálló embereket, azaz ‘56 tényleges hőseit. Nem ünnepeljük viszont az ordas gyilkosokat, bármelyik oldalon is álltak. Nem ünnepeljük a lincselő csőcseléket. Nem ünnepeljük a náci restaurátorokat. Nem ünnepeljük a vérengző szovjeteket. És nem ünnepeljük a tétlen felelősöket sem.”

A kommunista állampárt budapesti pártbizottságának ostroma, illetve az utána történtek – az elfogott ÁVH-sok kivégzése és a holttestek meggyalázása – valóban az 1956-os forradalom legsötétebb eseményeihez tartozik. A tömeg haragját az váltotta ki, hogy az ÁVH-sok keményen védekeztek, a felkelők oldalán több tucatnyi halott és sebesült volt, illetve rémhírek terjedtek a pártház alatt megbúvó titkos kazamatákról és kínzókamrákról (ilyeneket végül nem találtak a tér alatt).

###HIRDETES###

Az eseményeket később, a forradalom leverése után széles körben felhasználta a kommunista propaganda a saját, „ellenforradalmi” narratívájának és a felkelők brutalitásának igazolására. Az elesett és kivégzett ÁVH-sok nevei márványtáblán sorakoztak a pártházban még a rendszerváltás után is, egészen 2007-ig – igaz, időnként függönnyel eltakarva. Szanyi Tibor posztja pedig azt mutatja, hogy még 2017-ben is él az a nézet, amely nem tartja ünneplésre méltónak 1956-ot. Emlékezetes, hogy Horn Gyula néhai miniszterelnök is kitartott amellett, hogy 1956-ban bűnözők szabadultak ki a börtönből, ő pedig karhatalmistaként csak a törvényes rendet védte.

Gulyás Gergely, a Fidesz frakcióvezetője az MTI-nek vasárnap reagált Szanyi posztjára, és azt mondta: az MSZP EP-képviselőjének álláspontja összeegyeztethetetlen a rendszerváltozás utáni demokratikus jogállam alapértékeivel. Szerinte a rendszerváltozás egyik nagy erkölcsi adóssága, hogy ahelyett, hogy a magyar szociáldemokrata hagyományok éledtek volna újjá, „az 1956-os forradalmárok vérében és hazaárulásban fogant MSZMP jogutódja, az MSZP lett a demokráciában is a baloldal vezető ereje”.

„Amennyiben az MSZP a forradalom saját jogelődje általi elárulásával ma már valóban nem azonosul, amennyiben nem a forradalom napjaiban megölt ávósok, hanem a kivégzett forradalmárok emlékét tartja megőrzendőnek és ápolandónak, valamint amennyiben a szovjet szuronyokon alapuló diktatúrával szemben ma már a független demokratikus jogállam partján áll, úgy az 1956-os forradalom holnapi, 61. évfordulóján Szanyi Tibor már nem lehet az MSZP tagja” – mondta Gulyás Gergely.

Molnár Gyula, az MSZP elnöke magánvéleménynek tartja Szanyi Facebook-posztját, és teljes mértékben elítéli a megosztott tartalmat. „Én feladtam azt, hogy minden egyes párttagot egyenként próbáljak meg rendreutasítani, ha bármely testület kezdeményezi, én meg fogom szavazni az ezzel kapcsolatos retorziókat. Én magam ezzel nem foglalkozom, úgy az ilyen típusú magánakciókkal sem fogok a következő hónapokban foglalkozni. Van egy fontosabb célunk, ez pedig a választás” – mondta a pártelnök a HírTV-nek.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.