– Teljes mértékben támogatjuk azt a petíciót, amelyet korábban egy gyermekorvos, Tordas Dániel indított el, és már tizenegyezren írtak alá azért, hogy több napot igazolhassanak a szülők gyermekük hiányzása esetén – mondta el Póta György, a Házi Gyermekorvosok Egyesületének (HGYE) elnöke egy tegnapi sajtótájékoztatón. Mint ismert, nincs érvényes jogszabály arról, hogy a szülő hány napot igazolhat a gyermekének. Ezt az iskolák önállóan határozhatják meg, és legtöbb helyen valóban három napot engedélyeznek nekik. Ez viszont ahhoz vezet, hogy lassan napi gyakorlattá vált a hamisított, illetve a valótlan tartalmú orvosi igazolások kiadása. Póta György megjegyezte, hogy Csepelen egy általános iskolában már tizenöt napra emelték a szülők által igazolható szabadnapok számát, és egyre több iskola vizsgálja felül az eddigi rendszert.
A HGYE elnöke arról is beszélt, zuhanórepülésben van a gyermekorvosok száma, hiszen évről évre többen mennek nyugdíjba, és ahhoz képest kevés az utánpótlás. – Egy évben átlagosan nyolcvan gyermekorvos kerül ki az egyetemről, azonban ennél többen helyezkednének el a szakmában, ha nem lenne kvóta a létszámra vonatkozóan, amelyet nem szabad átlépni – számolt be Póta György.

Fotó: Havran Zoltán
Ezernégyszáz aktív házi gyermekorvos van hazánkban, és a jelenlegi gyermekorvosi praxisok hét százaléka betöltetlen. Ennél is riasztóbb adat, hogy az országban nagyjából hatvanezer olyan gyerek van, aki nem jut gyermekorvosi ellátáshoz. Ez azt jelenti, hogy járóbeteg-szakrendelés sincs a környékükön, csak a megyei kórházba tudnak elmenni bármilyen vizsgálatra, ami viszont sokszor nagyon messze van.
– Hazánkban jelentősek az elhelyezkedés szerinti egyenlőtlenségek, és sajnos legtöbbször azok nem jutnak orvosi ellátáshoz, akiknek a legégetőbb szükségük lenne rá – hangsúlyozta az elnök. Póta György szerint a betöltetlen praxisok növekvő számát csak szerkezeti átalakítással lehetne megfékezni, amelynek egyik kiemelt pontja a finanszírozási rendszer átalakítása. Jelenleg egy ezer főt tömörítő praxis összesen 1,4-1,5 millió forintot kap havonta, azonban ebből kell fizetniük mindent, a rezsit is. A HGYE elnöke szerint a fejkvóta mellett fontos lenne, hogy a kormány a plusztevékenységeket is finanszírozza, így lehetne egy-egy településen komplex ellátást biztosítani, és például pszichológust, dietetikust, gyógytornászt megfizetni.