A székely nép Mária-tisztelete a XIV. századra nyúlik vissza, búcsútartási engedélyt 1444-ben kaptak, a csíksomlyói búcsút pedig 1567 óta tartják pünkösd szombatján. A legenda szerint ugyanis 455 évvel ezelőtt azon a napon János Zsigmond erdélyi fejedelem – akit római katolikus hitben neveltek, majd lutheránus, később református, végül unitárius lett – nagy sereggel érkezett Csíkba, hogy a székelyeket unitárius hitre térítse. A katolikusok Csíksomlyón gyülekeztek István gyergyóalfalvi plébános vezetésével.
Míg a székely katonák a Tolvajos-tetőin küzdöttek, az asszonyok, a gyermekek és az öregek a csíksomlyói templomban imádkoztak a Szűzanyához, akit ők a mai napig Babba Máriának neveznek. A székelyek végül legyőzték a fejedelem seregét, a győzelem emlékére pedig utódaik azóta is minden évben elzarándokolnak a csíksomlyói nyeregbe hálaadásra.
Az idei csíksomlyói búcsú nem csak a kerek évforduló miatt volt különleges. A XVI. kerületiek 2017-ben kötöttek testvértelepülési megállapodást Csíkszentmihállyal, de közül többen már korábban is minden évben közösen zarándokoltak a helyiekkel. Most ismét együtt gyülekezhettek a csíkszentmihályi templom előtt reggel hét órakor, hogy a helyi plébános áldásával és a csíkajnádi keresztaljával együtt tegyék meg a tizenhat kilométeres zarándokutat a csíksomlyói nyeregig. Holott már az indulásnál is szokatlanul meleg volt, a zarándokok jó tempóban haladtak. Köztük volt a most 84 éves Mária is, az 1960-as ötkarikás játékok futó olimpikonja, aki tíz évvel ezelőtt vett részt először a csíksomlyói búcsún, és elmondása szerint azóta lelki szükségletévé vált.
Az évet nem az határozza meg, hogy mikor van január 1-je, hanem az, hogy mikor tartják a csíksomlyói búcsút – hangsúlyozta Mária, aki kifejtette: vannak kétségei a hittel kapcsolatban, de az bizonyos, hogy Csíksomlyón semmi nem tud rosszul végződni.