Elbukhatja egyik utolsó polgármesterét a Jobbik

Megválasztása óta látványosan együtt mozog a szocialistákkal mind helyi, mind országos szinten a múlt vasárnap újraválasztott Budai Lóránt jászberényi polgármester. A formálisan jobbikos politikus az előválasztáson is szembement pártja akaratával, a várost pedig lényegében MSZP-s alpolgármestere, Balogh Béla irányítja helyette.

2023. 01. 19. 6:30
Fotó: Balazs GEMESI [email protected]
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A kívülről is látható jelek mellett a jászberényi belső viszonyrendszerek is azt mutatják: az MSZP átvette a város irányítását, Budai Lóránt pedig hálás nekik, hogy harmadszor is megválasztották polgármesternek a támogatásukkal.

A Magyar Nemzet információi szerint Jászberény ügyeit 2019 óta (ekkor nyert először Budai Lóránt és az ellenzék) az MSZP-s Balogh Béla alpolgármester intézi. Balogh 2002 óta önkormányzati képviselő Jászberényben, először az MSZP kompenzációs listájáról jutott a testületbe. 2010–14 között egy ciklust kihagyott, mert csak a második helyen szerepelt az MSZP-listán, de jelöltjeik nem kaptak elég töredékszavazatot ahhoz, hogy bejusson (azt a választást a Fidesz–KDNP nyerte). A sors fintora, hogy a lista első helyén Gedei József lehetett képviselő a tárgyalt ciklusban. 2014-től Balogh újra az MSZP listás képviselőjeként került vissza a testületbe, Gedei pedig immáron a DK–Együtt listájáról jutott be.

2019 után Balogh egyéni képviselőként lett tagja a testületnek, Gedei azonban csak egy listás helyet tudott megcsípni, de mindketten alpolgármesterként támogatták az új polgármestert, egészen Gedei 2022-es lemondásáig. Az időközi választáson Balogh újra egyéni képviselő lett, Gedei viszont nem is indult, és azóta bejelentette, hogy kilép a DK-ból és felhagy a politizálással.

Balogh Bélát kerestük azzal kapcsolatban, hogy várható-e, hogy újabb tagokkal bővül a jászberényi MSZP, azonban nem reagált megkeresésünkre.

Nagy hatással volt az ellenzéki politikára a múlt hétvégi jászberényi időközi választás, amelyen újraválasztották a települést vezető Budai Lóránt polgármestert. Az eredetileg jobbikos politikus sikerén felbuzdulva a Jobbik egy teljes programot dolgozott ki, amely alapján országszerte civil egyesületek mögé bújtatnák a baloldali jelölteket. – Hiába volt jobbikos a polgármesterjelölt, a párt tudatosan hallgatott a teljes kampányban, hogy a választókat lehetőleg ne riasszák el egy-egy pártlogóval vagy pártpolitikussal. A vasárnapi baloldali győzelem után a Jobbik viszont azonnal előkerült, „királycsinálónak” láttatva magát – írtuk ezzel kapcsolatban tegnapi cikkünkben.

Maga a polgármester egyébként azt nyilatkozta, hogy a győzelem kapcsán olyan emberek is posztolnak, akik ott sem voltak, de nem sajnálja tőlük, mert a siker mindenkié. A Jobbikból való kilépéséről beszédesen azt mondta: ez most nem időszerű. A párt polgármesterei egyébként sorra léptek ki 2019 óta a Jobbikból, Budai mellett már csak a dunaújvárosi Pintér Tamás tagja formálisan a pártnak.

A pártpolitika-mentes elképzelések hangoztatása mellett azonban komoly pártos csatározások mozgatják a jászberényi baloldal szereplőit is. Mint arról már korábban is írtunk, Gedei József DK-s alpolgármester és a jobbikos polgármester viszonya azután romlott meg látványosan, hogy Budai nem őt támogatta a baloldali előválasztáson, még 2021-ben. 

Annak idején emlékezetes lépés volt a baloldali egyezkedésben, amikor a DK és a Jobbik felosztották egymás között a nyerhetőnek vélt körzeteket. Az osztozkodás értelmében a Jász-Nagykun-Szolnok megyei 2. számú választókerületben épp Gyurcsányék indítottak jelöltet, Jakab Péterék viszont nem. A jobbikos Budai Lóránt viszont nem úgy cselekedett, ahogy pártja, az MSZP-közeli Hírklikknek adott interjúban egyértelműen kiállt az előválasztáson MSZP–LMP támogatással induló Kertész Ottó mellett.

Az MSZP-s jelölt végül a háziversenyen felülmúlta a DK-s Gedei Józsefet, és ő lehetett Pócs János (Fidesz–KDNP) ellenfele 2022-ben. Ugyan az országgyűlési választásokon nem sok babér termett az összbaloldali jelöltnek – a szavazatok kevesebb mint 34 százalékát megszerezve lett második helyezett –, az idei időközi választások után önkormányzati képviselői hellyel vigasztalódhat, ő indult a 4. számú egyéni választókerületben Budaiék jelöltjeként, és nyert is.

Borítókép: a város ügyeit valójában már évek óta nem a mostani befutó, hanem Balogh Béla (balra) intézi (Fotó: Facebook/Budai Lóránt)

A téma legfrissebb hírei

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Címoldalról ajánljuk

Tovább az összes cikkhez chevron-right

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.