Tusnádfürdőn közös gondolkodásra hívta a politikumot a miniszterelnök, szerinte beszédes, hogy erre ki hogyan reagált. Orbán Viktort a ma reggeli rádióinterjúban elsőként a tusványosi beszédére adott nemzetközi reakciókról kérdezték. Erre reagálva a miniszterelnök kifejtette: Tusványos egy szabadegyetem, ami érdekessé teszi a beszédei műfaját is.
– Tusnádfürdő egy ikonikus helye a nemzeti oldalnak – fogalmazott Orbán Viktor.
– A magyar baloldalon provinciálissá váltak – szögezte le a kormányfő, aki szerint nem csak a nemzetközi hanem a magyarországi reakciók is beszédesek. Mint jelezte, van intellektuális spiritusz a politikában. A román reakciókra válaszul közölte, hogy találkozott az új román miniszterelnökkel, akivel szerinte komoly dolgokat lehet véghez vinni.
– A szlovák nehezebb eset, mert ott most választás lesz – jegyezte meg. Felhívta a figyelmet arra, hogyha a szlovák–magyar kapcsolatok középpontjába beengedik az elszakított területek kérdését, akkor hibát követnek el. Leszögezte, hogy nagy lehetőséget lát a szlovák–magyar kapcsolatokban is.
A jövőre kell összpontosítani
– jelezte a miniszterelnök.
A csehekről azt mondta, hogy ők inkább egymással vitatkoznak és most inkább a föderalizmus álláspontját képviselik.
Le kell törni az inflációt
– Két különböző meteorral találkoztunk három év alatt – erősítette meg egy kérdésre válaszolva a miniszterelnök. Mint mondta, a Covid gazdasági hatása elől a munkahelyeket kellett megemteni.
A háború más, egyelőre a munkahelyeket nem veszélyezteti. Magyarországon teljes foglalkoztatás volt már a háború előtt is, és jelenleg is az van.
– A háború inkább az infláció oldalán szorongatja és fojtogatja a magyarokat – fogalmazott Orbán Viktor. A legfontosabb a miniszterelnök szerint, hogy ebben a helyzetben a rezsicsökkentéssel védeni tudják a magyar családokat.
Egész Európában mi fizetjük a legkevesebb rezsit, ez egy óriási eredmény Orbán Viktor szerint. A kormányfő szerint ezután az inflációt kell letörni különböző eszközökkel, úgy látja, hogy elkezdődött ez a folyamat. – Árstopok, kötelező akciózás, árfigyelő rendszer – ezek a kormányintézkedések mind ezt hivatottak elősegíteni.
– Miközben az egész ország az infláció ellen harcol, addig a multik, a nagy élelmiszerláncok árspekulánsként viselkednek, akkor is emelnek az árakon, amikor ennek nincs alapja – jelentette ki Orbán Viktor.
A miniszterelnök világossá tette: „nem engedik a kertellezést, és a mesterséges áremelkedést, nem fogadhatjuk el az indokolatlan áremeléseket, ezek ellen fel kell lépni”.
Jelezte, hogy a hivatalok munkában vannak, a versenyhivatal már szabott is ki büntetéseket, ezen az úton kell tovább menni, és mindenkinek meg kell tartania a kötelező akciókat is.
Mindig van értelme a békéről beszélni
A miniszterelnök elmondta, hogy mindig van értelme a békéről beszélni, mert háború van, ami eddig több százezer áldozatot követelt. – Ha a béke hangja nem elég erős, akkor az a közfelfogás uralkodik majd a politikusok között, hogy csak a háború lehet a megoldás – jegyezte meg.
Orbán Viktor elmondta: kitartásra van szükség, hogy hazánk a béke hangja maradjon. Megjegyezte, hogy Ukrajnának gyakorlatilag megszűnt a szuverenitása, mivel csak a nyugati pénzek tartják életben.
A kérdés, hogy az Egyesült Államok elnöke miként dönt: egy proxyháborúval akar neki menni a 2024-es elnökválasztásnak vagy tűzszünettel és békével
– fogalmazott.
A kormányfő az EU-ról szólva elmondta, hogy a gazdasága bajban van, miközben a bizottság újra pénzt akar a tagállamoktól, de az unió nem tudja teljesíteni a tagállamai felé fennálló kötelezettségeit.
– A kötelezettségünket teljesítettük, de a pénzeket nem kapjuk meg, ezért tartoznak nekünk – szögezte le a miniszterelnök. Jelezte, hogy az EU tartozik a határvédelem kapcsán, továbbá a helyreállítási alap forrásaival, de tartoznak a tanároknak is. – Nem azért tartoznak-e nekünk, mert valami másra, esetleg Ukrajnára költötték a nekünk járó pénzt? – tette fel a költői kérdést a miniszterelnök.
A miniszterelnök az unió és Magyarország vitájáról azt mondta: nem szabad összekötni olyan dolgokat, amiknek nincs közük egymáshoz, mindössze időben esnek egybe.
Orbán Viktor szerint elképzelhető, hogy Európa egyedül marad Ukrajna támogatásával, de ha ez bekövetkezne, akkor a kormányfő szerint Európa is békepártivá válna.
Szerinte az európai közvélemény egyre kevésbé látja, hogyan lesz itt győzelem, és a béketárgyalások fontosságát egyre többen ismerik fel az európaiak közül is.
– Egy demokráciában a népakarat és az ország vezetőink mozgása nem mehet szembe egymással. A népet nem lehet leváltani, a kormányokat szokták leváltani – jelezte a kormányfő. Az európai vezetőknek már nincs sok idejük ezt felismerni a magyar miniszterelnök szerint.
– A baj a kiindulópontnál van. Amikor az oroszok megtámadták Ukrajnát, Európának két lehetősége volt: megpróbálják a konfliktust lokalizálni, mint annak idején Merkel kancellár. Mi ezt javasoltuk – húzta alá Orbán Viktor. Mint mondta, ezzel szemben a nyugat a konfliktust világszintűre emelte,
a háború pedig ráül a világgazdaságra.
– Engedjük, hogy a háború okként szolgáljon arra, hogy elvágjuk azokat a kapcsolatokat, amelyeken országok jóléte múlik, például leválasztjuk Európát az orosz energiahordozókról – rögzítette a miniszterelnök. Kiemelte, hogy az egész ügyet az első pillanatban kezelték félre. – A háborútól vissza kell menni a tárgyalóasztalhoz – tette hozzá.
Nem akarunk sem migránskvótát, sem migránsgettókat
A miniszterelnök a migrációs helyzetről szólva elmondta: Olaszország, amely sokáig ellenezte a kvótákat és a migrángettók létrehozását, most megváltoztatta az álláspontját, majd ezután kapott 19 milliárd eurót a helyreállítási alapból, amiből a magyarok például még nem kaptak egyetlen centet sem.
Orbán Viktor szerint azonban a migráció nem lehet politikai játszmák része.
– Ha beengeded a migránsokat, olyan emberek lepik el az országodat, akikről vagy semmit nem tudsz, vagy csak keveset. Olyan emberek jönnek, akiket az embercsempészek rád toltak. A bejövők, akik megőrzik a kulturális identitásukat, és a számuk nő, egyre többen lesznek. Egyszer csak bennszülöttnek fogod érezni magad a saját hazádban, és ez tönkretehet egy országot – fejtette ki a miniszterelnök.
A migránspárti nyugat-európai országok már döntöttek, a magyar kormányfő viszont nem vállalná ennek a visszavonhatatlan döntésnek a kockázatát.
Nem akarunk se migránskvótát, sem migránsgettókat, és ha nem akarjuk, nem is lesz
– jelezte interjúja zárásaként Orbán Viktor.
Borítókép: Orbán Viktor (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)