– Óvatosnak kell lenni, amikor erről beszélünk. Nehéz felmérni egy ilyen találkozó hatását. Magyarországnak tudnia kell a helyét és a súlyát, ma azonban az a helyzet, hogy nincsen párbeszéd, ami nélkül nehéz elképzelni, hogyan mozdulunk el a béke irányába – fogalmazott Orbán Viktor a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorának adott interjúban, értékelve a Volodimir Zelenszkij ukrán elnökkel történt keddi találkozóját. A miniszterelnök elmondta, hogy
Európa többet tudna tenni azért, hogy a béke felé mozduljunk el, mert az magától nem jön el.
Morális nyomás
– Egyetlen dolgot teszek: elmegyek azokra a helyekre, ahol olyan háborús veszély van, amelyek Magyarországra is veszélyesek.
Tudunk jó eszköz lenni a békét akaró emberek kezében, hogy egy hosszú úton elindítsuk a feleket, aminek a vége tűzszünet és béketárgyalás lehet
– tette hozzá. Mint jelezte, sajnos még csak a békéhez vezető út első lépéseit tudjuk megtenni.
A miniszterelnök elmondta: miután Európa úgy döntött, hogy bevonódik ebbe a háborúba, ezért a háborúról készült felmérések is a háború részei, tehát manipuláltak. A kormányfő szerint van egy morális nyomás az embereken, hiszen Európa a békéről szól, az emberek úgy érzik, túlságosan sokat várunk Amerikára azért, hogy megteremtse a békét. A miniszterelnök azt is tapasztalta, hogy az emberek aggódnak a háború gazdasági hatása miatt.
Ha elküldjük a pénzt a frontvonalra, hogy lesz itt gazdasági növekedés? Hogy fogunk ebből az európai gazdasági helyzetből kilábalni?
– tette fel a kérdést Orbán Viktor. Hozzátette:
a béke morálisan is helyes lépés lenne, másfelől a béke sikeressé tenné Európát.
Hazafiak Európáért
A Patrióták Európáért uniós pártcsalád megalapításával kapcsolatban elmondta: hétfőn lesz alakuló ülés, ahol összegyűlnek azok a pártok, amelyek már tudják, hogy csatlakozni fognak, de ezt még nem jelentették be.
– Nem most történik meg, hanem a hétfői napon, akkor lesz egy listánk, s majd láthatják, hogy nem a levegőbe beszéltem – mondta Orbán Viktor.
A miniszterelnök elmondta, hogy nincs olyan kormányfő Európában, aki ne cserélne most vele. Jelezte, hogy nehéz a kormányzó erők helyzete Németországban és Franciaországban egyaránt.
Nem volt még példa arra, hogy Franciaországban a jobboldal át tudja törni azt a kordont, amiben elzárták, és megnyerjen egy parlamenti választást. Egy olyan jelentőségű esemény történik, ami azonnal hatást gyakorol majd az egész kontinensre
– értékelte a francia választásokat a miniszterelnök. Kiemelte, hogy Marine le Pen pártja az egész európai parlament legnagyobb nemzeti pártcsoportja lett.
– Jobban állnak a hazafiak, mint látszik. Idetartozik az olasz kormányzópárt, a legnagyobb, most megalakult holland kormányzópárt, itt vagyunk mi, szeptemberben választások lesznek Ausztriában, a Szabadságpárt most vezet. Itt van Babis, aki már volt miniszterelnök, és ismét ott toporog a győzelem kapujában. A kérdés, hogy mikor lesz választás Csehországban. Itt vannak a belgák. A belga kormány is megbukott, az egyik várható belga kormányzópárt is itt van közöttünk. Ennek
a patrióta csoportnak már most erősebb képviselete van, mint látszódik, s ez idővel egyre inkább láthatóvá is válik majd
– mondta Orbán Viktor.
Kereskedelmi háború is fenyeget
A miniszterelnök úgy látja, kereskedelmi háború réme fenyeget. Mint fogalmazott: abszurd helyzetek vannak. – A bizottság azon döntése, amivel most büntetővámot vet ki a kínaiakra, állítólag azért jó, mert védi az európai autógyártók érdekeit. Közben az európai autógyártók kézzel-lábbal tiltakoznak. Nekik ez rossz. Az ő nevükben a bürokraták most hoznak egy döntést. Erre a keletiek tesznek majd válaszlépést, ezt a kereskedelmi háború irányába tudják eltolni – jegyezte meg a miniszterelnök. Hozzátette:
ha kereskedelmi háború lesz, a Magyarországon termelt árukat nem tudjuk majd eladni.
Alkalmazkodni kell a háború utáni világhoz
A miniszterelnök a légi közlekedésben kialakult helyzet kapcsán tűrhetetlennek nevezte, hogy az utóbbi hetekben egyes járatok csak 18–20 órás késésekkel tudtak elindulni. Jelezte, hogy amint megtörténik a reptér kormányzati átvétele, ezzel már nem lesz gond. – Vannak elvárások, amiket a kormány támaszt, és felszólítottam a minisztereket, hogy ezeknek szerezzenek érvényt – tette hozzá.
A benzinárakról szólva Orbán Viktor elmondta, hogy ha egyszer kötnek egy megállapodást a forgalmazókkal, azt be kell tartani, ezért nem tűrik el, hogy az emberek többet fizessenek a benzinért, mint amekkora a szomszédos országok átlagára.
Olyan nincs, hogy egy darabig úgy van, aztán egyszer csak kicsúsznak ebből a sávból az üzemanyag-forgalmazók. Most ez történik. Világossá akarom tenni, hogy most szóval kérjük. De nem mondjuk kétszer. Megállapodtunk, be kell tartani. Nem tűrjük el, hogy Magyarországon többet fizessenek az emberek az üzemanyagért, mint a szomszédos országok átlagára. És ha ez a szép szó nem segít, akkor intézkedni fogunk
– mondta Orbán Viktor.
Biztató jelek a gazdaságban
Vannak biztató jelek. A háború után egy másik világban fogunk élni, mint előtte
– fogalmazott a miniszterelnök a gazdasági helyzet kapcsán. Mint mondta, alkalmazkodni kell a háború utáni világhoz. A turizmus kapcsán kiemelte, hogy az a magyar nemzetgazdaság egyik legfontosabb ágazata. – Idén rekordévet zárhat a magyarországi turizmus, ami azért fontos, mert az a legjobb pénz. Idejön valaki, itt elkölti a pénzét, ami aztán itt marad. A repülőtér megvásárlása után tovább erősödhet a turizmus – tette hozzá.
– Mindezzel párhuzamosan elindul az otthonfelújítási program, és próbálunk olyan megállapodásokat kötni a munkaadókkal, hogy minél több pénz maradjon az embereknél. Továbbra is mindenkinek van lehetősége, hogy munkát találjon itthon – közölte a miniszterelnök, aki azt is hangsúlyozta, hogy az inflációval harcolni kell, a munkaadókkal olyan megállapodásokat kötnek, amelyek jó béreket eredményeznek.
Ha magas az infláció, legalább jó bérek legyenek
– mondta. Érzékelhető időtávon belül általános helyzetjavulásban bízik a kormányfő.
Borítókép: Orbán Viktor miniszterelnök interjút ad a Kossuth rádió Jó reggelt, Magyarország! című műsorának (Fotó: MTI/Miniszterelnöki Sajtóiroda/Fischer Zoltán)