Az elmúlt években a hazai és az európai balliberális körök rendre azt szajkózták, hogy nincs migránsválság. Gréczy Zsolt, a Demokratikus Koalíció szóvivője például tavaly ősszel „fantom-problémának” nevezte a bevándorlást.
De az ellenzék más szereplői is tettek hasonló értelmű nyilatkozatot az elmúlt időszakban. Ennél is fontosabb azonban, hogy Brüsszelben is hasonlóan látják a problémát: az EU menekültügyi biztosa, Dimitrisz Avramopulosz többször leszögezte, hogy az Európai Unió migrációs politikája sikeres, mivel a migrációs válság megszűnt.

Fotó: Reuters
Ezzel az optimizmussal azonban összeegyeztethetetlen az ENSZ Menekültügyi Főbiztosságának tegnap nyilvánosságra hozott jelentése, amely szerint a szervezet fennállásának hetven éve során még sosem volt ilyen magas az otthonukat maguk mögött hagyni kényszerülők száma.
A dokumentum rögzíti, hogy 2018-ban 70,8 millió ilyen személy volt világszerte, amely 2,3 milliós emelkedést jelent az előző évi adathoz képest. 1998 óta pedig a duplájára nőtt a migránsok száma a világban.
A mostani növekedésben komoly szerepet játszik a venezuelai válság, valamint a közel-keleti békétlenség és az afrikai konfliktusok is. Az különösen riasztó, hogy Európa kapujában, Törökországban rekordszámú, 3,7 millió migráns várakozik arra, hogy továbbindulhasson. A legtöbb embert kibocsátó afrikai és közép-ázsiai országokból pedig további ezrek tartanak Európa felé.
A részletekről Janik Szabolcsot, a Migrációkutató Intézet igazgatóhelyettesét kérdeztük. – Érdemes lenne megkérdezni egy olasz- vagy görögországi állampolgárt, ő is úgy gondolja-e, hogy véget ért a migránsválság – mondta a szakértő lapunknak, utalva arra, hogy a számok szintjén tényleg van egy komoly mérséklődés 2015-höz képest, ám a frontországokban továbbra is problémát jelent az illegális migráció, évente több tízezren lépnek be ilyen módon az EU területére.
– A migráció kérdése messze nem megoldott – emelte ki a szakértő. Kifejtette: azt láthatjuk, hogy folyamatosan alakulnak ki olyan konfliktusgócok, amelyek újabb és újabb területeken indukálnak migrációs válságot. Eközben pedig a régi konfliktusok elhúzódnak. Ennek eredménye, hogy évről évre nő az otthonukat elhagyók száma – vonta le a következtetést Janik Szabolcs.