Negyven fős születésnapi bulin kapta el a koronavírust

A zárt körű ünnepségnek a település közösségi szolgáltatóháza adott otthont.

null

Körülbelül negyvenen vettek részt azon az augusztus 1-jei újfehértói születésnapi bulin, ami után egy héttel kiderült: a vendégek egyikének pozitív lett a koronavírustesztje. A zárt körű ünnepségnek a település közösségi szolgáltatóháza adott otthont, amit rendszeresen adnak ki hasonló rendezvényeknek.

Dr. Hosszú József polgármester elmondta: a beteg nem Újfehértón lakik, egyelőre nincs igazolt fertőzött a városban, az érintettek házi karanténban várják a mintavétel eredményét. Dr. Kiss Csabát arról kérdeztük, mit kell tennünk, ha felmerül bennünk a koronavírus-fertőzés gyanúja, és mi a háziorvosi protokoll ilyen esetben.

– Házi karanténban várják a teszt­eredményeket, akik augusztus 1-jén részt vettek azon az újfehértói születésnapi bulin, melynek egyik vendégéről kiderült, hogy koronavírusos.

A fertőzött vendég nem a településen él, úgy tudjuk, hogy Nyíregyházán lakik

– mondta el érdeklődésünkre dr. Hosszú József, Újfehértó polgármestere, aki vasárnap reggel osztotta meg a hírt az önkormányzat közösségi oldalán.

Hozzátette: egyelőre a kontaktkutatás szakaszában tartanak, igyekeznek kideríteni, kik ültek a beteg mellett, és kivel töltött el azóta minimum harminc percet egy légtérben.

– A szűrések hétfőn kezdődtek, remélhetőleg a hét második felében már okosabbak leszünk. Jelenleg azonban nincs tudomásunk koronavírus-fertőzött újfehértói lakosról – tájékoztatta lapunkat a településvezető. Dr. Hosszú József azt kéri, hogy aki fertőzésre utaló jeleket észlel magán, haladéktalanul jelentkezzen a háziorvosánál.

Várják a teszteredményeket

Dr. Kiss Csabát arról kérdeztük, mit kell tennünk, ha felmerül bennünk a koronavírus-fertőzés gyanúja, és mi a háziorvosi protokoll ilyen esetben.

– Ha a betegnek enyhék a tünetei, nincs szüksége azonnali kórházi ellátásra, felhívja telefonon a háziorvosát. A személyes megkeresés kifejezetten ellenjavallt – hangsúlyozta a szakember.

– Az orvos részletesen kikérdezi a pácienst arról, mik a panaszai, és mióta tartanak, milyen kísérőbetegségei vannak, s amennyire lehetséges, felméri az állapotát.

Ha fennáll a koronavírus-fertőzés gyanúja, a betegnek házi karanténban kell maradni, az orvos pedig otthoni mintavételt kér a mentőszolgálaton keresztül.

Erre van egy külön virológiai kérőlap, amin feltüntetjük többek között azt is, hogy miért tartjuk indokoltnak a vizsgálatot. Az Állami Népegészségügyi és Tisztiorvosi Szolgálatnak is jelezzük a gyanús eseteket, ők végzik a kontaktkutatást – részletezte a kótaji háziorvos.

A régió első koronavírusos betege dr. Kiss Csaba körzetéből került ki, s azóta is több gyanús esetet vizsgált.

– Most is van olyan páciensem, aki igazolt koronavírusos beteg kontaktja. Enyhe tünetei vannak, orrfolyás, köhögés, hőemelkedése volt, de az már megszűnt. A PCR-teszt eredményét házi karanténban várja.

Nem szabad várni

A szakember úgy tapasztalja, egyre kevésbé aggódnak az emberek a járvány miatt. Szerinte ehhez az is hozzájárul, hogy Szabolcs-Szatmár-Bereg megyében alacsony az igazolt fertőzöttek száma. Emiatt azonban nem elég körültekintőek, pedig továbbra is kiemelten fontos a higiénés szabályok betartása, a maszk helyes viselése, illetve az, hogy ha fertőzésre utaló tüneteket tapasztalnak, mindenképpen forduljanak orvoshoz. Rendkívül fontos, hogy ezt a lehető leghamarabb tegyék meg, mert minél tovább várnak, annál nagyobb a kockázata, hogy másokat is megfertőznek.

A háziorvos rámutatott: jó, ha mindenki tisztában van azzal, hogy a tünetek alapján nem lehet a koronavírust egyértelműen elkülöníteni más vírusos fertőzésektől.

– Természetesen vannak gyanús és kevésbé gyanús esetek, de kizárólag a tesztek elvégzése után derül ki, hogy valóban koronavírusról van szó, vagy sem.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.