Emlékest a száz éve született Vajda József népdalgyűjtő emlékére

Zenés esttel emlékeztek Vajda József egykori zalai népdalgyűjtőre, zeneszerzőre, pedagógusra.

null

A városi könyvtárban rendhagyó zenés esttel emlékeztek Vajda József egykori zalai népdalgyűjtőre, pedagógusra, zeneszerzőre, születésének 100. évfordulóján. Baksa Melinda könyvtáros elmondta: az Országos Könyvtári Napok programját és a zene világnapját összekapcsolva szervezték meg az estet, Balás Endre nyugalmazott zenetanár ötlete nyomán.

A rendezvényen Vajda László emlékezett meg édesapjáról
Fotó: Korosa Titanilla / Zalai Hírlap

– Vajda József születésének 100. évfordulóra rendhagyó műsorral készültünk – mondta Baksa Melinda. – A népdalgyűjtő munkásságát bemutató előadás mellett az általa felkutatott énekek fel is csendülnek. Ehhez segítségül hívtunk helyi zenészeket, csoportokat. A vírushelyzet némileg felülírta a tervezett programot, hiszen a korlátozások behatárolták a résztvevők számát. A technikát hívtuk segítségül: videófelvételt készítettünk a Nefelejcs Dalkör, a Trilla Kamarakórus, a csesztregi pávakör, a lovászi Mixolíd kamarakórus és az általános iskolás Sági Abigél előadásáról. Az emlékesten ezeket a felvételeket vetítettük le a közönségnek, közben pedig Vajda József életét és munkásságát is bemutattuk.

Az előadás során elhangzott: az 1920-ban született Vajda József tanítóként került Zalába, ahol több településen kántortanítóként, népművelőként, népdalgyűjtőként, kórusvezetőként, falutörténet-kutatóként tevékenykedett, a népdalgyűjtéssel pedig 1947-ben kezdett el foglalkozni. Munkásságát számos kitüntetéssel ismerték el. A róla szóló összeállítást Balás Endre készítette, aki a sokak által ismert életrajzi adatokat családi anekdotákkal, kedves történetekkel is fűszerezte.

A városi könyvtár programján részt vett a népdalgyűjtő fia, a nyugalmazott pedagógus Vajda László is, aki meghatódva mondott köszönetet a család nevében a szervezőknek a megemlékezésért.

A teljes cikket ITT olvashatja el.

„Addig leszünk magyarok, amíg magyarul énekelünk és magyarul táncolunk”

Kallós Zoltán népzenei és fotógyűjteménye 2001-től több részletben került be a Hagyományok Házába. A fotók 1956 és 1983 között készültek, a Martin Györggyel közösen végzett erdélyi és moldvai gyűjtőútjaik alkalmával.

A Médiatár Archívumában több mint 11 ezer fotó áll rendelkezésre különböző gyűjteményi egységekben. Ezekből tett elérhetővé egy 450 tételes reprezentatív fotóválogatást a Folklórdokumentációs Könyvtár és Archívum. A képek a Hagyományok Háza Médiatár alábbi internetes oldalán találhatók: https://hagyomanyokhaza.hu/hu/node/5248

Kallós Zoltán a Nemzet Művésze címmel kitüntetett, kétszeres Kossuth-díjas erdélyi magyar néprajzkutató neve minden folklór iránt érdeklődő számára jól ismert. A táncházmozgalom táncosai, zenészei és kézművesei a mai napig merítenek a gyűjtéseiből, kiadványok sokasága fűződik a nevéhez, és a válaszúti Kallós Zoltán Alapítvány meghatározó szerepet tölt be az erdélyi és moldvai magyarság oktatási és közművelődési tevékenységében, hagyatékának gondozásában.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.