A kötet, melyben felsejlik a Balaton rejtélyes víz alatti világa

A „Balatoni halmesék” minden korosztály számára ajánlott kötetében felsejlik a rejtélyes víz alatti világ.

null

Bodó Iván siófoki halászati mérnököt néhány éve volt szerencsém megismerni. A rádióban, ahol dolgoztam, olyan horgásztörténeteket varázsolt az éterbe, melyek lenyűgöztek. Tapasztalatait, tudását árnyalt ábrázolásmóddal, kedves humorral fűszerezte, így azok is élvezhették sztorijait, akik nem rendelkeztek “matulabácsis” életélményekkel. Mert, hogy valaki így meséljen a Balaton élővilágáról, ahhoz nagyon jó megfigyelőképesség és végtelen szeretet kell. Mi más árulkodhat Bodó Iván stílusáról, mint például a hínárok és algák világának megjelenítése. Így ír róluk a Balatoni halmesék című könyvében: “Fogalmazhatnánk úgy is, hogy olyan versenytársak ők, mint a rivális színésznők a színpadon, ahol az arat sikert, aki a reflektor fényéből eredményesebben takarja ki a másikat. Ezek után jöhet a kérdés: kinek tapsoljunk?”

Balatoni halmesék – élvezetes olvasmány a halakról
Fotó: Krausz Andrea / LIKEBALATON.HU

Szóval “nem mese ez, gyerekek”. Hanem tömény csobogás, Balatonillat, víz alá merülés, halnász, szaporodás. Az élet körforgása. Bodó Iván kincset érő élettapasztalatával és családi történeteivel fűszerezve. Ezért persze nagyon is ajánlott például a gyerekeknek. Bodó Ivánt kérdeztem kötetéről.

– Nem ez az első könyved, ha jól tudom.

– “Tóparti ösvényeken” címmel megjelent már egy gyerekeknek szóló verses enciklopédiám, és van egy “Minden csak hangulat” című verseskötetem. Ezt még álnéven írtam, mert röstelltem, hogy én verseket írok.

Tömény csobogás, Balatonillat, víz alá merülés, halnász, szaporodás. Az élet körforgása
Fotó: Krausz Andrea / LIKEBALATON.HU

– Most már nem röstelled?

– Nem. Már megszoktam, hogy megmosolyognak. Egyébként negyvenéves korom után jött nálam ez a dolog, mégpedig a mobiltelefonomon írt sms-ek hatására. Mivel azt vallom, hogy derűsnek lenni jó és kell, ezért olyan szövegeket írtam, amelyekben rímeltek a sorok. Ahogy Bodó nagyapám a kapitány következő parancsáig folyton keresztrejtvényt fejtett a hajó gépházában, és kereste játékosan a megfejtést, úgy én is mindig kerestem a szavakat. A jóféle szavakat. Amúgy nem szeretem ezt a modern világot, amikor különböző kódszámok és jelszavak által kell élni, de az sms-eknek köszönhető nálam a költészet. Szóval, ha maradnak a tárcsás telefonok, akkor valószínűleg nem lesz belőlem versíró. Egy percig sem tartom magam költőnek, csupán játékosnak.

A zománcos bili és a keszegek

– Sokan olvassák verseidet a közösségi oldaladon, de a könyvírás új dolog.

– Korábban megjelentek írásaim a gyerekeknek szóló “Süni” ökológiai magazinban, ami sajnos már megszűnt. “Naplóm a halásztanyán” címmel történeteket közöltek tőlem, melyeket olvasva a Scolar kiadó szakemberei úgy döntöttek, hogy bővítik palettájukat, és egy balatoni halakról szóló ismeretterjesztő könyvet adnak ki. Ez egy nagyon szép felkérés volt, mert én soha nem gondoltam volna, hogy könyvet fogok írni. Az apámtól örökölt íróasztalnál azon gondolkodtam, hogy is kezdjem? Aztán visszagondoltam a gyerekkoromra, hogyan alakult ki bennem a kötődés a halak iránt.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Miért költöznek egyre többen a Balatonhoz?

A Pannon Egyetem két kutatójának – Neumanné Virág Ildikó egyetemi docens és Kántor Szilvia PHD-hallgató – tanulmánya arra keresi a választ, milyen tényezők motiválják a nyaralótulajdonosok, a második otthonnal rendelkezők Balatonhoz költözését, és mi marasztalja a már ott élőket.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.