Makótól messze található a különleges Makovecz emlékszobor

Ha valaki látni szeretné a kész alkotást, 242 kilométert kell utaznia: Piliscsabán található.

null

Az emlékműállítást annak idején azért kezdeményezte a vá­­ros, mert Makón 12 Makovecz Imre nevéhez köthető épület van – ezek közül 7-et maga a Kossuth-díjas építész tervezett. Az emlékhely megvalósítására kiírt pályázat eredménytelenül zárult, ám később, egy hagyatékból előkerült rajz alapján a család javaslatára Péterfy László és Madarassy István, Makovecz közeli barátai előálltak a vitatott emlékműtervvel.

A Makovecz Imre emlékére megálmodott szobor Piliscsabán valósult meg.
Fotó: KOZTERKEP.HU

Emlékezetes: a szakmai zsűri jó szívvel fogadta, a makóiaknak viszont egy internetes szavazás tanúsága szerint nem tetszett a karosszékben ülő, fej nélküli angyalt ábrázoló szobor. Az öt­letet aztán a viták ellenére az új városvezetés is felvállalta. Legutóbb 2017 februárjában ír­t róla a portál. Akkor a városháza kérdésükre azt válaszolta, a Makovecz-épületek újjáépítése, felújítása lehetőséget ad arra, hogy a családdal egyeztetve méltó helyre kerüljön. Aztán többet nem lehetett róla hallani és a Maros-parti városban nem is állították fel sehol a szobrot.

Piliscsabán viszont igen – hívta fel a Délmagyar.hu volt kollégájának, Kinyó Istvánnak a figyelmét, akinek ugyancsak egy volt kollégája ajánlotta figyelmébe a szobrot. A kozterkep.hu híradása szerint a szobor egy másik talapzattal ugyan, de a makói terveknek teljes egészében megfelelő módon áll az ottani oktatási központ területén. A bejegyzés szerzője, Ocsovai András megjegyzi: a szobor 2019. áprilisi felállításáról a média alighanem a makói előzmények miatt nem számolt be.

A cikk teljes tartalma ide kattintva érhető el.

Makovecz Imre munkássága a magyar kulturális örökség kiemelkedő szelete

A magyar szellemi és kulturális örökség kiemelkedő szeletét képviseli Makovecz Imre (1935–2011) munkássága – jelentette ki a külgazdasági és külügyminiszter szerdán a Szabolcs-Szatmár-Bereg megyei Csengerben.

Szijjártó Péter a csaknem ötezer lelkes kisvárosban felavatta a Kossuth-díjas magyar építész stílusában épült, róla elnevezett, 249 millió forint állami támogatással megvalósított, buszpályaudvarként funkcionáló épületet. A tárcavezető beszédében hangsúlyozta: a gyorsan változó világban napról napra váratlan, korábban elképzelhetetlen fejleményekkel találjuk szembe magunkat. Különös kihívások érik az életünket, értékeinket, életmódunkat és „mindent, amiben hittünk és hiszünk” – hangoztatta.

Úgy folytatta, hogy ezek a viharos és alapvető változások rendkívüli mértékben felértékelnek mindent, ami tartást ad és biztonságot nyújt, ami összeköt és felértékeli az örökségünket is.

Szijjártó Péter megfogalmazása szerint a magyarság azért maradt fenn ezer éven keresztül és azért tudja a mostani történelmi kihívásokat sikerrel kezelni, mert miközben nyitottak és befogadóak vagyunk a legújabbra, a legmodernebbre, ugyanakkor ragaszkodunk az örökségünkhöz is. „Ragaszkodunk a vallási, kulturális és történelmi hagyományainkhoz is” – emelte ki.

A külügyminiszter Makovcz Imre munkásságát méltatva arról beszélt, hogy építészeti remekművei magukban foglalják az egész magyar történelmet. A Makovecz-örökségről azt is hangsúlyozta, a magyarok joggal lehetnek büszkék örökségükre.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.