Mi köze egy kovácsműhelynek és egy irodalmi díjnak egymáshoz?

A Szinva Irodalmi Alapítvány évente adja majd át a díjat a költészet napján vagy a könyvhéten.

null

Díjat alapított Bereti Gábor Szinva Irodalmi Díj néven. Már át is adták legelső alkalommal: Szvoren Edina prózaíró lett a díjazott. A díjalapítóval beszélgetett a boon.hu.

– Hogyan jut valakinek az eszébe, hogy irodalmi díjat szeretne alapítani?

–Több helyről érkező sugallat adta az ötletét. Mivel azt tapasztaltam, hogy a művészek, köztük az írók minden korban a nemzet napszámosaiként tengődnek, először arra gondoltam, ha nyerek a lottón, feltétlenül alapítok egy díjat, amivel enyhíthetem szűkös, méltatlan helyzetüket. Azonban Fortuna istennő nem fogadott kegyeltjei közé, nem állt mellém, hogy támogassa tervemet. Így, szembesülve a szikár tényekkel, beláttam, magamnak kell elképzelésemet realizálni. Az érlelődés hosszú ideje után, a nyugdíjaskor kezdetén gondoltam arra, hogy érdemes volna számot vetni anyagi helyzetemmel és minden nélkülözhető fillért az elképzelésem megvalósítása érdekében munkába állítani.

– Könnyű volt az út a megvalósításig?

– Az előérzet amorf, sugallatos állapota után a cselekvésvágy nyugtalanító állapota következett. Azt nem mondhatom, hogy nap mint nap ezzel a gondolattal feküdtem és keltem, de mert művészet- és irodalomkedvelő ember vagyok, valahányszor irodalommal vagy valamilyen művészeti alkotással adódott találkozásom, a jelenéseket makacsul követő gondokkal is találkoznom kellett. A tettvágyra sugalló érzület állandósult, s becserkészve hétköznapjaimat, állandóan szemmel tartott. Időnként eltöprengtem, vajh a cselekvés milyen útját-módját választhatnám.

A Szinva Irodalmi Díjat megalapító Bereti Gábor
Fotó: Dudás József / BOON.HU

– Mi lett az út? Elmeséli a történetét?

–Egy díj alapításához anyagi fedezetre is szükség van. Ennek előteremtéséhez a sors sietett segítségemre. Ha már Fortuna istennő nem állt mellém, az idő szerencsekereke úgy fordult, hogy ami egykor, még a nagyapám számára hátrányos volt, mert ’47-ben államosították a kovácsműhelyét, az a rendszerváltást követően az édesapámat és két testvérét kárpótlási jegy formájában előnyösen érintett. Az apám a rá eső részt nekem adta, mondván, ő már sok hasznát úgysem venné, én meg az akkori földlicitálások során egy darab földhöz jutottam. Mivel én nem gazdálkodok, bérbe adtam a földet, s az ezért járó bérleti díjat ajánlottam fel a díj anyagi alapjának fedezetéül.

– Vagyis a pénz meglett, de hogyan tovább?

– Egyedül, Don Quijoteként biztos, hogy nem mennék sokra. A díjalapításhoz partnereket, segítőtársakat kerestem. Érdeklődési körömnél fogva ismertem a városban néhány olyan embert, akikre tervem kapcsán jó szívvel gondolhattam. Ilyen volt Borkuti László, korábbi könyvtárigazgató, ma kulturális tanácsnok és Jenei László író, a Műút irodalmi folyóirat új főszerkesztője. Megkerestem őket, és a felkérésemtől nem zárkóztak el. Tulajdonképpen mi hárman alapítottuk a Szinva Irodalmi Alapítványt, ami aztán a díj további, ügyes-bajos dolgait igazgatta. Belevetettük magunkat az alapítás, az arculatkialakítás hétköznapi aprómunkájába.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Magas fecsegés

Ellenkezem, tiltakozom! Amikor Hamvas Béla Scientia sacra című munkájában olvasom: „Az egész újkori humanitáskultúra, a lélektan, az irodalom és társadalomtudomány, a filozófia, a morál, az esztétika, a filológia, a vallástudomány teljes egészében és kivétel nélkül megvalósíthatatlan […]. Ez a sok millió kötet fölösleges, haszontalan, hiábavaló, bizonyos tekintetben fájdalmasan értelmetlen, s mintha meg se lenne írva. Merő […] idealitás, magas fecsegés, tartalmatlan, nemlétező igény számára készült, nemlétező cél érdekében, illuzórikus színvonalon, a valóságos emberi léttel semmi kapcsolata sincs, nem volt és nem is lesz.”

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.