Munkája is Székesfehérvárhoz köti Vargha Tamást

Fejér megyében nagyon komoly fejlesztések történtek, és a gazdaság egyes területei fejlődésnek indultak.

null

Nem lehet, és nem is akarom kikerülni a kérdést, mert tudnunk kell, hogy mennyire sínylette meg a világjárványt Fehérvár? Hogyan kezelték az itt élők a kialakult helyzetet?

– Mielőtt bármiről beszélnénk, szeretném megköszönni a fehérváriaknak a türelmet, és azt, hogy fegyelmezetten betartották a járványügyi előírásokat a mögöttünk hagyott esztendőben! A kormány nevében is köszönöm a kórház munkatársainak, ápolóknak, orvosoknak, alkalmazottaknak és a mentőknek azt a gigászi, emberfeletti munkát, amit ebben a pillanatban is végeznek! Aki abban a szerencsés helyzetben van, hogy nem láthatja, mi történik a kórházi osztályokon, a mentőautókban, az nem tudhatja micsoda heroikus küzdelmet folytatnak értünk, hétköznapi emberekért. Csak hálával tudunk gondolni az egészségügy dolgozóira, és nagyon sok erőt kívánok még nekik! És akkor nem hagyhatjuk ki a szociális területen és a gyermekintézményekben dolgozókat; bátran mondhatom, Székesfehérvár emberségből jelesre vizsgázott a vírus elleni harcban.

Köszönhetően a fehérvári vállalkozásoknak, az ide települt cégeknek, nagyon erős gazdasági alapokkal sodródott bele a város a pandémiába. Több milliárd forint lesz az iparűzési adó csökkenése – a pontos számokat csak jövőre láthatjuk tisztán.

Ön a kormány tagja. Tudott-e segítő kezet nyújtani a magyar kormány a több milliárdos veszteség enyhítésére?

– Világos és egyértelmű utat jelölt ki Magyarország kormánya: nem a munkanélküliségben nyújtunk segítséget, hanem a munkához jutásban, nem segélyt adunk, hanem befektetési támogatásokat. Ahogy miniszterelnök úr is mondta: „Ha munka van, akkor minden van!” Elmondhatjuk, hogy a járvány első hullámát követő időszakban a foglalkoztatottság magasabb lett, mint januárban volt. A város kicsi, közepes és nagy vállalatai partnerek voltak, és nem a panaszkodást választották, hanem előre tekintettek. Fantáziát láttak az általam is képviselt Külügyminisztérium exportot segítő vagy a versenyképességet növelő támogatásaiban, és megpályázták azokat. Mi sokat küzdöttünk azért, hogy az Európai Unió által meghatározott 800 ezer eurós támogatási korlátot meghaladhassuk, és sikerrel jártunk. Így vált lehetővé, hogy számos fehérvári vállalkozás olyan beruházást valósítson meg, amit normál esetben csak évek múlva tett volna meg. Ezeknek a kormányzati támogatásoknak egyetlen feltétele volt és van ma is: a munkahelyek megtartása, és újak teremtése. Ez történt a Densóban, Fevitában, IBM-ben, Köfémben, Arcronicban, de nem folytatom, mert hosszú a sor.

Mennyire lobbi kérdése az, hogy Fehérvárra ilyen mértékű támogatás érkezett, ami, valljuk meg, országosan is kimagasló?

– A fehérvári vállalkozók ügyesek, kreatívak, és egyszerűen jó pályázatokat írnak, olyan beruházások terveit teszik az asztalra, amik érdemesek a támogatásra. Természetesen az nem hátrány, hogy a Külgazdasági és Külügyminisztérium egyik államtitkára éppen fehérvári. Az pedig nem érdem, hogy Fehérvár érdekeit tartom szem előtt, mert egy fehérvári képviselőnek kötelessége a területén élő emberek támogatása, segítése, ha kell, értük való lobbizás.

vargha tamás

Korábban tanárként dolgozott, 2010 májusától Fehérvár országgyűlési képviselője Vargha Tamás

Fotó: Burger Zsolt

Ha már lobbizás: ha bő egy évtizeddel ezelőtt tört volna ránk a Covid, akkor bizton állíthatom, hogy a megyei kórház nem lett volna képes megbirkózni a feladattal, mert akkor mostoha gyerek volt.

– Legyünk szerények! A vidéki kórházak közül az egyik legfejlettebb a mienk. Annak idején Bajnai Gordon miniszterelnök személyesen húzta le a fejlesztések listájáról a Szent György Kórházat, de előtte már a póluskórházak listájáról is leszedte a Medgyessy–Gyurcsány-kormányzat. Még a csökkentett fejlesztési terveket sem engedték tovább. 2010 júliusában az egyik első döntése volt az Orbán-kormánynak, hogy a fehérvári kórház fejlesztése beindulhasson. Az induló nyolcmilliárd mellett további fejlesztések kaptak zöld utat, mint a pszichiátria, szülészet, technológiai fejlesztések összesen négymilliárd forint értékben, és ma újabb fejlesztések előtt állunk. A magas szakmai tudással rendelkező ápolók és orvosok egy lényegesen feljavított kórházban „fogadhatták” a Covidot. Jövő év közepéig kicserélik a meglévő új hotel­épület teljes légtechnikáját. Előttünk áll még egy több mint 13 milliárd forintos fejlesztés, egy új gyógyító tömb megépítése, melynek közbeszerzési kiírása januárban megtörténik. A szeptemberi 156 új parkolóhely mellett épp a minap adtunk át 52 parkolót a kórház mellett, ami igen sokat segíthet.

A teljes Vargha Tamás interjút ITT érheti el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.