Rendhagyóan segítik a súlyos betegek gyógyulását Szolnokon

A búvármaszkot a lélegeztetőgéphez civilek felajánlásával, 3D nyomtatással készült adapterrel csatlakoztatják.

null

A koronavírus miatt kórházba kerülő betegek egy része oxigénterápiára, súlyos esetben lélegeztetésre szorul. Laikusként sokan azt gondolhatják, hogy mindez rutinfeladat a kórházakban, ám vannak olyan kérdések, melyek egyedi megoldásokat igényelnek a szakemberek részéről. A szolnoki Hetényi Géza Kórházban is alkalmaznak ilyen rendhagyó, és igen sikeresnek bizonyuló módszereket.

Dr. Juhász István aneszteziológus és intenzív terápiás szakorvos beavatott az intenzív osztály életének egy apró kulisszatitkába.

– A kiskunhalasi járványkórházból kaptuk az ötletet, olyan orvostól, aki maga is látta az alkalmazást Olaszországban. Telefonon részletesen elmondták, hogyan kell csinálni. Dr. Bencsik Gábor osztályvezető főorvos úr felügyelete alatt vezettük be a módszert, amit több helyen is alkalmaznak Magyarországon – kezdte a beszélgetést a frissen szakvizsgázott orvos.

– Amikor a betegek Covid-tüdőgyulladás, vagy bármilyen más okból olyan súlyos állapotba kerülnek, hogy hagyományos oxigénterápiával nem sikerül biztosítani a szervezetükben a megfelelő oxigénszintet, lélegeztetni kell őket.

Ennek a hagyományos útja az invazív lélegeztetés, amikor a beteg légcsövébe egy műanyag tubust vezetünk, és ezen keresztül lélegeztetjük. Ehhez a beteget el kell altatni, ráadásul magának a lélegeztetésnek is súlyos szövődményei lehetnek, ezért ha lehetséges, próbáljuk elkerülni. Ennek módszere a maszkos vagy NIV (non-invasive ventillation) lélegeztetés. Ilyenkor az arcra teljesen illeszkedő maszkon keresztül tudunk a betegnek magas oxigéntartalmú levegőt juttatni, illetve lélegeztetés közben a légúti nyomást is szabályozni. Ehhez nem kell elaltatni a beteget, az ezzel járó mellékhatások és a lélegeztetés szövődményei is elkerülhetőek – magyarázta dr. Juhász István.

A sportáruházas búvármaszkot a lélegeztetőgéphez civilek felajánlásával, 3D nyomtatással készült adapterrel csatlakoztatják
Fotó: beküldött fotó / szoljon.hu

– Vannak ilyen maszkok, ám egészségügyi kivitelben nagyon kevés van belőle és jelenleg szinte beszerezhetetlen. Normál körülmények között egy hónapban négy-öt betegnek van rá szüksége, most a járvány miatt előfordul, hogy naponta nyolcnak. Az olaszoknál kezdték alkalmazni ezeket a snorkelezéshez használt búvármaszkokat. Nekünk ugye az kell, hogy a maszkba befújt levegő ne menjen ki, a búvárnak meg az, hogy ne menjen be a víz a maszk alá. A probléma tehát hasonló. Úgyhogy bementem az egyik népszerű sportáruházba és vettem néhány maszkot. Itt jött a következő probléma: a búvárpipa négyszögletes, a lélegeztető gép csöve pedig kerek – mondta el a doktor.

– Dr. Parham Chooromi kollégám elmondta, hogyan segítettek a tavaszi koronavírus-hullám alatt önzetlenül a helyi lakosok a 3D nyomtatott arcpajzsokkal, és így megtaláltam Ádám Csaba csapatát.

Délelőtt beszéltünk, délután pedig a kezembe adták a kész megoldást – összegezte dr. Juhász István szakorvos.

A teljes cikk ITT olvasható.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.