Titkos alagutak is voltak a csatornák Szegeden?

Újra és újra felbukkan a legenda: egykor alagutak biztosították, hogy menekülni lehessen a szegedi várból.

null

A legenda szerint Rózsa Sándor alagúton szökött ki a szegedi várból. A Móra Ferenc Múzeum régészei ma is gyakran belefutnak a kérdésbe: na, de mi a helyzet a szegedi alagutak visszatérő kérdésével, amik a várból biztosítottak menekülőutat? A város területén zajló munkálatok során a munkagépek gyakran akadnak téglából készült, boltozott építményekbe, ezek alagutaknak tűnhetnek a laikus számára.

Csatornarendszer

A vár és a múzeum közti feltárás során is találtak ilyen rejtélyes építményeket, amikor a vár régi falait kutatták, tudtuk meg Löffler Zsuzsannától és Molnár Csillától, a Móra Ferenc Múzeum régészeitől.

Némelyikbe, ahogy fotó is bizonyítja, egy ember is befér – de ezek nem menekülő útvonalak voltak, hanem Szeged első csatornarendszerének részei.

Vannak várak, ahol építettek menekülő alagutakat, a szegedi nem tartozott ezek közé
Fotó: Móra Ferenc Múzeum Régészeti Osztály / DELMAGYAR.HU

Felnőtt is átsétálna

A legelső szegedi csatorna a vár területén épült a 18. század második felében, de a városban csak 1848 után kezdődött meg a csatornázás, kezdetben a felszíni vizek levezetésére. A feltöltés előtti kis tavacskák, csöpörkék eltüntetése volt az építők célja, emiatt a csatornák a Tisza felé lejtettek.

Egységes csatornahálózat csak a Nagyárvíz után épült ki a városban, Lechner Lajos irányításával:

a „Lechner-csatornák” némelyikében egy felnőtt ember is tudott volna sétálni, a kisebbek méteres átmérőjűek – mesélték a Móra Ferenc Múzeum régészei.

Szeged legrégebbi feltárt csatornája a Vármúzeum felújításánál került elő
Fotó: Móra Ferenc Múzeum Régészeti Osztály / DELMAGYAR.HU

A Tiszába torkolltak

Rózsa Sándor már csak azért sem tudott volna ezeken keresztül kiszökni a várból, mert mind a Tiszába torkolltak – de nem vezettek át a folyó alatt, hiszen azt a mai technikával sem lenne egyszerű kivitelezni.

Vannak várak, ahol építettek menekülő alagutakat, a szegedi nem tartozott ezek közé.

A teljes cikket ITT olvashatja tovább.

Ez marad a sóházból a szegedi Felső Tisza-parton

A Felső Tisza-parton zajló munkálatokkal várhatóan 2021 októberében végeznek majd.

A délmagyar.hu korábban megírta: a kormányhivatal megerősítette információinkat, miszerint nem lebontják, hanem átépítik a szegedi sóházat a Felső Tisza-parton. A védett épület 1883–1886 között épült sóraktárnak, a munkálatokat aggodalommal fogadták helytörténettel foglalkozó szegedi internetes oldalakon – írja a délmagyar.hu.

Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.