Arató József festő 1968-ban végzett, így kellő szakmai tapasztalattal a háta mögött állítja: ma már nem tudna brigádokat kiállítani egy-egy jelentősebb munkára. Ő még a „falhengeres” időkben tanult, és sablonokat használva javította a veszprémi székesegyház beázott falait. Több tucat tanulója volt, akikkel elsajátíttatta a szakma megannyi fortélyát, így nem csoda, hogy tanítványai között jó nevű mesterek is akadnak, a hiány mégis szembetűnő. Arató mester, aki egy évtizede nyugdíjas, s minden évben abba akarja hagyni a munkát, úgy véli: nem megfelelő a képzési rendszer, nem jelentkeznek elegen, mindenki egyetemre törekszik (persze ez nem teljesen igaz).
– A közelmúltban négy festőt tudtam volna alkalmazni, ám egy komoly sem jelentkezett a hirdetéseimre – mondta. – Olyan ugyan akadt, aki 20 ezer forintot szeretett volna naponta zsebbe kapni. Mondtam neki, szóljon, ha talál ilyen munkaadót, szívesen megyek én is…
A megyeszékhely által is elismert festő elmondta: megfelelő mesterre általában fél évet kell várni. Most a sötét téglavörös a menő a hálószobákban, de a szürke is kedvelt szín a különböző helyiségekben.
Ilyenkor a mester a bajsza alatt megkérdi: nem kellene szebb színt választani? A szürke a ravatalozóba való, de természetesen mindent a kedves vendégért…
Gombos Gusztávné hatvanegy éve került a kereskedelembe. A Rippl-Rónai feleségéről elnevezett Lazarine Illattár tulajdonosa azt vallja: minden emberfüggő. Az is, hogy milyen lelkületű a vezető, s milyen beosztottak fogadják a vásárlókat. Hiszi: mesterek a 3. évezredben is akadnak, még ha nem is oly nagy számban, mint évtizedekkel ezelőtt.
A Kaposvár Város Szolgálatáért díjjal elismert kereskedő ma is aktív, de ötunokás nagymamaként a családra is jut ideje; jóllehet, legfontosabb munkaeszköze telefonján kívül a mosoly, a segítőkészség. Szakmai nagyságokról, példaképekről beszélve elsőként említi Dévényi Zoltánt, a Balaton Füszért néhai vezérigazgatóját, meg Temesi Lajos áruforgalmi vezetőt, a balatonföldvári Kresz Ferencnét, a nagyatádi Stoff Istvánt, a kaposvári Ladiszlai Gézát és famíliáját, Karg Ferencet, valamint Neu József cukrászt. Állítja: a szakma megszállottjaitól mindig érdemes tanulni, hiszen ez lendíti előre a világ kerekét. Meg a szolgálatkészség. Gombosnéval is előfordult, hogy a húsvétvasárnapi ebéd idején csörgött a telefonja, s egy sütőipari cég vezetője arra kérte, azonnal induljon az üzletbe, mert nem volt ideje ajándékot venni a feleségének. S mivel az első, a második és a harmadik is a vevő, már kapta is magára kabátját.
Még a 90-es években történt, amikor szombaton nem volt kötelező nyitva tartania a vállalkozásban működő üzleteknek, ráadásul december 24-e szombatra esett. Mivel a megyeszékhelyen a magánüzletek bezártak, így aki parfümöt vagy más kozmetikumot szeretett volna a fa alá tenni, s utolsó pillanatra hagyta a vásárlást, az indult a Lazarine-ba, ahol még délután 4 órakor is az utcára szorult a sor. Estére mégis állt a karácsonyfa, mert férje, az ugyancsak jó nevű kereskedő, Gombos Gusztáv feldíszítette, „csak” a halászlé maradt asszonyára.
A legkiválóbbaknak megadatott, hogy segédként dolgozhattak mesterük mellett
Nevét nem kívánta felfedni az a 70 éven felüli, ma is szakmájának élő vízvezeték-szerelő, aki úgy ismeri Somogyot, mint a tenyerét. Állítja: egyre kevesebb a jó szakember, viszont bőven akadnak olyanok, akik mindentudónak gondolják önmagukat, s olyan munkákat is elvállalnak, amelyekről nincs is képesítésük. A szakik hiányát azzal magyarázza, hogy sokakat vonz a külföld, s nem biztos, hogy hazatérnek.
A teljes, eredeti cikk IDE kattintva érhető el.
Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.