Újra zenélne a földesi prímás: a lelket simogatja hegedűje hangja

Gyermekkorában figyeltek fel zenei hallására, amikor csutkákon kezdett hegedülni.

null

A szép magyar nóták egymás szeretetére, tiszteletére, szüleink megbecsülésére tanítanak bennünket. Szólnak a szerelemről, érzésekről és bánatról is. – A nótáknak az érzelemgazdag tartalmuk miatt léleksimogató szerepük van – vallja a Földesen élő hetvenegy éves hegedűs prímás, Pércsi Dániel. A zenélés mellett negyvenéves koráig felszolgálóként, majd nyugdíjazásáig útépítéseken könnyűgépkezelő fizikai munkásként dolgozott. Hatévesen tanult meg hegedülni, majd később több hangszeren is megtanult játszani. Számtalan nótát ismer, ma is gyakran szórakoztatja szép hegedűjátékával az embereket – írja a Hajdú-Bihar megyei hírportál, a haon.hu.

– Egy hétgyermekes nagycsalád ötödik gyermekeként jöttem a világra. Szüleim elmondása szerint olyan négyéves lehettem, amikor felfigyeltem a rádióból felhangzó cigányzenére. Abban az időben a falunkban is csak a vezetékes néprádió, szatyorrádiónak nevezett fali dobozából két adó műsorát lehetett hallgatni. A Petőfin délben mindig cigányzene szólt. A testvéreim szerint én kimentem két tengeri csutkáért, és amíg szólt a zene, addig a két csutkát dörzsöltem a zene ütemére, aztán ez minden délben ismétlődött – mesélt karriere kezdetéről a zenész.

– Tízéves koromtól már névnapokon disznótorokban zenéltem. Tizennégy éves voltam, amikor először lakodalomban mint prímás muzsikáltam. Aztán jöttek a bálok, a különböző szervezetek vacsorái és a tánc­iskolai zenélések. Zenésztársaim Kiss István, Gonda József és Karmazsin István voltak. Az 1960-as években Földesen rajtunk kívül még volt két vonós zenekar és egy rezesbanda is, Jenei Miklós, Nagy András és Kiss István vezetésével – mondta lapunknak Pércsi Dániel.

Pércsi Dániel hatévesen tanult meg hegedülni, majd később több hangszeren is megtanult játszani
Fotó: Péter Imre/haon.hu

– Nagyon szeretek zenélni, sokfelé járhattam az országban. Nagyon sokan megismertek, megszerettek. A Kárpát-medencei vőfélytalálkozó résztvevői is bizonyítják, valóban, a szívem tele van nótával. Zenész barátaimmal, a Rokkó Band zenekarral a mai napig zenélek különböző meghívásoknak eleget téve.

– Az eltelt hatvanhat éves muzsikás múltam során több neves zenész, prímás barátjává válhattam. Így a világ egyik legjobb cimbalmosa Ökrös Oszkár is barátságába fogadott. De Földesen is szereztem jó barátokat – folytatta életútjának bemutatását.

– Az ország egyik legjobb dzsesszzenésze, a Liszt-díjas, érdemes és kiváló művész Dresch Mihály fiatal korában gyakran járt ide nagyszüleihez, valamint Máté Sándor családjához. Imádta a falusi légkört, a hagyományos lakodalmi formát. Sokszor meghallgatta muzsikánkat. Misi többször meglátogatott bennünket, átjött a szomszédjukban lakó zenésztársamhoz, Kiss Pistához, ahol zenekarommal gyakoroltunk. Ő is próbálkozott. Nagyon érdekelte már akkor is a zene, talán mi is segítettük egy kicsit híres dzsesszzenésszé válását. Legutóbb amikor itthon járt, együtt zenéltünk Tóth Lajos bátyám aranylakodalmán. Ő volt ott a Tóth család meglepetésvendége. Elszaladtak az évek, jelen pillanatban már Földesen egyedül vagyok mint hegedűs prímás – fejezte be élettörténete mesélését a művész.

A teljes cikket IDE kattintva olvashatják!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.