Kiemelten sikeres időszakot zár Hajdú-Bihar megye

Az időközben eltelt néhány év alatt 20-30 százalékkal emelkedtek a kivitelezési költségek.

null

Milliárdokból fejleszthettek a városok és a falvak, hamarosan újabb pénzek érkeznek Hajdú-Bihar megyébe is. Ezek az összegek az Európai Unió és a magyar kormány támogatásából származnak. A már említett időszakban – ez egyébként az Európai Unió most záródó pénzügyi ciklusa – megyénk minden települése több beruházásra is kapott támogatást az úgynevezett Terület- és Településfejlesztési Operatív Programban, azaz a közismert nevén a TOP-os pályázatok révén. Ezek 100 százalékos támogatásintenzitásúak voltak, azaz az önkormányzatoknak elvileg nem került pénzébe a fejlesztés. A gyakorlat azonban valamelyest mást mutat, hiszen a 2015-ös, 2016-os áron megtervezett beruházások többnyire csak 2018-ban, 2019-ben és 2020-ban valósultak meg, mégpedig az akkori árakon.

Az időközben eltelt néhány év alatt azonban 20-30 százalékkal emelkedtek a kivitelezési költségek.

Ezek egy részének kompenzálására ugyancsak lehetett pályázni, de voltak olyan önkormányzatok, amelyek valamelyest „karcsúsították” a beruházást. Arról Pajna Zoltán, a megyei közgyűlés elnöke adott tájékoztatást a Naplónak, hogy az eredetileg tervezett 49,62 milliárd forint fejlesztési támogatás helyett 66,16 milliárd forint érkezett a megyébe. A többlet abból származik, hogy néhány pályázatot ismételten meghirdettek, és azok pozitív elbíráslásban részesültek.

A 2014–2020-as pályázati ciklus több tekintetben is jelentősen eltért a korábbiaktól. Például abban, hogy az Európai Unióhoz történt 2004-es csatlakozásunkat követően a most záródó hétéves időszak volt az első, amelyikben Magyarországon nem régiós, hanem megyei szinten döntöttek a támogatások odaítéléséről.– A 2007–2013-as ciklusban az Észak-alföldi Regionális Tanácson keresztül lehetett pályázni, a régió koordinálta a forrásokat – válaszolta a Napló kérdésére Pajna Zoltán, aki felhívta a figyelmünket egy jelentősebb változásra is.

– Az Európai Unió javaslata 85 százalékos támogatási intenzitásról szól. Azaz a beruházások 85 százalékát az uniós forrás, 15 százalékát pedig az önkormányzatok saját pénze adja. A 2007–2010 közötti években, tehát a Gyurcsány–Bajnai-kormányok idején 50 százalékos támogatási intenzitással írta ki a pályázatokat a régiós tanács. Tehát akkoriban még az Európai Unió által megítélt fejlesztési pénzt sem adták meg az önkormányzatoknak.

2010 után a Fidesz-kormány már 100 százalékos támogatási intenzitással írta ki a pályázatokat. Ez azt jelenti, hogy minden beruházás mellé a költségek 15 százalékát teszi hozzá az állam támogatásként. A 2014–2020-as fejlesztési ciklusban ez azt jelenti, hogy abban a hét évben csaknem 10 milliárd forint olyan állami támogatás érkezett Hajdú-Biharba, amelyet a kormány nem lett volna köteles adni, norma szerint az önkormányzatok büdzséjét terhelte volna. A 15 százaléknyi pályázatiönrész-támogatásból politikai színezetétől függetlenül minden önkormányzat egyformán részesült.

Komoly fejlesztések várhatók Hajdú-Bihar megyében is
Fotó: Megyeháza-archív (Hajdú-Bihar) / haon.hu

A legtöbb a foglalkoztatásra

– A 2014–2020-as európai uniós fejlesztési periódusban a Hajdú-Bihar Megyei Önkormányzat koordinálásával a TOP pályázatain öt területen nyerhettek el forrásokat a települések

– kezdte az elmúlt hét évben Hajdú-Biharba érkezett támogatások részletezését Pajna Zoltán. – A gazdasági környezet fejlesztésére és a foglalkoztatás elősegítésére 24,48 milliárd forint jött. Ezen belül a helyi gazdasági infrastruktúra, a társadalmi és környezeti szempontból fenntartható turizmusfejlesztés, a gazdaságfejlesztést és a munkaerő mobilitás ösztönzését szolgáló közlekedésfejlesztés, valamint a foglalkoztatás segítése és az életminőség javítása valósulhatott meg.

„A megyei és helyi emberierőforrás-fejlesztésekre, társadalmi együttműködés és foglalkoztatásösztönzésre 6,29 milliárd forint jött. Ezen belül a munkanélküliség csökkentését célzó megyei és helyi foglalkoztatási, valamint a társadalmi együttműködés erősítését szolgáló lokális szintű komplex programok indítására, továbbá a helyi közösségi események megvalósítására volt lehetőség.”

A teljes, eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Ezeket a szavakat is csak a hajdú-bihariak ismerik

Minden elfogultság nélkül állíthatjuk, hogy a magyar a világ egyik legkülönlegesebb, legegyedibb nyelve, hiszen nem sok nyelven lehet egy fogalmat akár hétféleképp is kifejezni. Számunkra a sétálás lehet andalgás, ballagás, kullogás, ténfergés, lófrálás és baktatás is, mindegyiket megérti minden magyar ember. Vannak azonban olyan szavaink is, amelyek csak egy-egy megyénkben használatosak, de más országrészekről származók számára teljesen ismeretlenek. A szabolcsiakon kívül nem sok gyerek kapja fel a nevét a „pulya” szóra, valamint ha egy meccsen „makukával” kínálják az embert, valószínűleg csak a borsodiak fogják rögtön nyújtani a markukat. Hajdú-Bihar megye is bővelkedik az egyedi szavakban. A Napló most 25 különleges, a megye részében vagy egészében használt szót gyűjtött össze különböző közösségi oldalak fórumairól. Ellátogattak Debrecen főterére is, ahol tesztelték a járókelőket, hány szót ismernek, és ki tudják-e egészíteni valamivel a listájukat.

A cikk ITT olvasható tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.