Komoly gondot okoz a sok csapadék Jász-Nagykun-Szolnok megyében

A csapadékos téli időjárásnak köszönhetően januárra telítődött a talaj és belvízfoltok alakultak ki a szántóterületeken.

null

Az aszály miatt már biztos nem kell a megyei gazdáknak sem aggódni, utóbbi időben bőséges a csapadékmennyiség, a múlt évben is meghaladta a mennyisége a sokéves átlagot. Ám jóból is megárt a sok: a talaj telítődött, egyre többfelé látni csillogó vízfelületeket a szántóföldeken. A sok csapadék miatt várhatóan tovább nő az elöntött területek nagysága a következő napokban.

– Az idei év belvízgondokkal kezdődött. A csapadékos téli időjárásnak köszönhetően januárra telítődött a talaj és belvízfoltok alakultak ki a szántóterületeken – adott helyzetképet hírportálunknak Hubai Imre Csaba, a Nemzeti Agrárgazdasági Kamara (NAK) megyei elnöke.

– Nagyon kellene egy pár hetes csapadékmentes időszak, hogy a belvizes területek aránya jelentősen csökkenjen. A gazdák jó része már decemberben elkezdte a vizet leengedni a területéről. Ezeken a helyeken nem is alakult ki jelentős vízborítás.

– A jó mélyszántott, mélylazított területeket se öntötte el a belvíz, csak a rosszabb vízgazdálkodású, sekélyen művelt területeket, illetve azokat, ahol a lehetőségek ellenére sem engedték le a belvizet a gazdálkodók. A földutak nagy része is nagyon rossz, járhatatlan állapotban van – mutatott rá a problémára.

Az Országos Vízügyi Főigazgatóság tájékoztatója szerint megyénkben Karcag és Kisújszállás körzetében másodfokú belvízkészültség van, a megye többi területén elsőfokú.

Karcagi gazdálkodóként Hubai Imre Csaba maga is tapasztalta a felgyülemlett vízmennyiség okozta gondokat.

– A karcagi szántóföldek 45-50 százaléka láthatóan belvizes, a vetések és szántások is víz alatt állnak, 75 és 90 százalék közötti a talaj telítettsége. Nagy összefüggő vízfelületeket is találni, de a helyzet csak rosszabb lesz. További csapadék várható, a talaj viszont nem tudja már befogadni az újabb és újabb vízmennyiséget.

– A gazdák igyekeznek levezetni a vizet, a fő befogadócsatornák el is tudnák szállítani, de problémát jelent, hogy azok a csatornák, melyek odaszállítanák a vizet, sokfelé tele vannak gyékénnyel, náddal, iszappal, tehát nem tudják megfelelően betölteni feladatukat. A gazdák így csak kínlódnak. Ez nyilván nem csak Karcag környékén jelent gondot. A tulajdonos önkormányzatnak nincs kerete a kitisztításukhoz. Szükséges lenne, hogy soron kívül pályázati lehetőséget biztosítsanak ilyen céllal a számukra – mutatott rá Hubai Imre Csaba.

– Tiszasülynél is fokozódik a belvízhelyzet, de még nem okoz komoly gondot – számolt be róla Fekete József, a Tiszasülyi Gazdakör elnöke.

– Itt nem hullott olyan sok eső, mint a megye más részein, eléggé elkerül bennünket a csapadék. Egyelőre csak imitt-amott áll a belvíz a földjeinken, további eső azonban már nálunk sem kellene. Fagyot ígérnek már a hétre, az viszont hóval együtt lenne jó.

A Besenyszög határában gazdálkodó Bede Ferenc úgy tájékoztatott, hogy a mélyebb fekvésű részeken, a rosszabb minőségű talajokon állt meg a víz. Ez a szántó 15-20 százalékát jelenti.

– Nálam már szükség volt vízelvezetésre, húztunk árkokat, de ez csak tűzoltás, semmiképp sem hiányzik már több csapadék. A földutak is feláztak Besenyszög határában, ami a tavaszi munkákat is hátráltatni fogja. Sokfelé már traktorral sem járhatók, de nem is célszerű rámenni, mert annyira összevágja a kerék a talajt, hogy száraz időben is nehezen lenne úgy járható.

Lakatos Richárd, az egyik tiszaroffi mezőgazdasági vállalkozás dolgozója ásóval próbál árkokat kialakítani, hogy azok elvezessék a rengeteg vizet a település határában lévő földekről
Fotó: Mészáros János/Szoljon.hu

A rákóczifalvi Dudás Attila úgy véli, feléjük jelen állás szerint még nincs különösebb gond a belvízzel.

– Itt is telítődtek már a talajok, a mélyebb fekvésű területeken kezd megállni a víz. A Tisza vízállása is magas, így ha további esőzések is lesznek, lehet, hogy a gát melletti részeken problémát okoz, mivel az ellennyomás miatt nem tud lefolyni a víz. Ha jön még 30–40 milliméter csapadék, amit beígértek, akkor valószínűleg itt is lesznek belvizes területek. Ha pedig beáll a fagy a héten, és a fagyott talajra újabb kiadós eső hullik, akkor minden bizonnyal összeszalad a víz a mélyebb fekvésű területeken – vetítette előre a rákóczifalvi mezőgazdász.

A teljes, eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Egy szerdán érkező ciklon hozza meg a jelentős lehűlést

Az már a szolgálat vasárnapi előrejelzéséből kiderült, hogy ezen a héten jelentős lehűlés várható Magyarországon.

A hét második felében már napközben is mínuszok, hajnalban pedig néhol mínusz 20 fok körüli hőmérsékleti értékek lesznek.

A cikk ITT olvasható tovább.

 

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.