Hejőcsabai hős Jókai Mór regényében

Kevesen tudják, hogy Baradlay Richárd alakját Bárczay Miklósról mintázta a „nagy, magyar mesemondó”.

null

A hejőcsabai Bárczay-kúriában működik a Gárdonyi Géza Művelődési Ház. Dr. Kiss Ákosné Gonda Erika intézményvezetőként úgy érezte, kötelessége megismertetni az ide látogatókat a több mint 800 éves nemesi család történelmével. A családtörténet epizódjait a most élő Bárczay családtagok hozzá küldött leveleikből, naplóbejegyzéseikből, valamint levéltári anyagokból merítette az intézményvezető. Így ismerte meg a család azon tagjainak a történetét is, akik az 1848-49-es forradalom és szabadságharc idején éltek. Különösen érdekes Bárczay Miklós története, akit az intézményvezető igazi szabadsághősként jellemzett – írja a Borsod-Abaúj-Zemplén megyei hírportál, a boon.hu.

A regényben

– Minden év március 15-én a televízióban láthatjuk Jókai Mór: A kőszívű ember fiai regényéből készült filmet. Kevesen tudják azonban, hogy Baradlay Richárdot az író a hejőcsabai Bárczay-kúriában élő Bárczay Miklósról mintázta – mondta elöljáróban az intézményvezető. – Gondolom, mindenki előtt ott van a regényből az a jelenet, amikor Baradlay Richárd a magyar huszárokat kimenekíti Bécsből, Magyarország felé tartanak, Palvicz Ottó pedig a csapatával üldözi őket. A Király-erdőben megküzdenek, az osztrák tiszt meghal, de előtte még kér Baradlay Richárdtól egy szívességet, hogy keresse meg gyermekét Magyarországon, és nevelje fel.

Bárczay Miklós
Fotó: A Bárczay család hagyatékából/boon.hu

A valóságban

Valójában a Király-erdőben történt ütközetben Bárczay Miklós nem ölte meg az osztrák tisztet, mindketten súlyosan megsebesültek. Miklós az osztrák grófot ispotályba szállíttatta, és ott a két tiszt összebarátkozott.

A szabadsághős

Bárczay Miklós sokat segített az osztrák századosnak a kórházban, de mint Bárczay Ferenc családregényéből kitűnik, a szabadságharc elvesztése után Bárczay Miklóst, akit halálra ítéltek, az osztrák tiszt közbenjárására az ítéletet életfogytiglani várfogságra változtatták. Tizenhét évig raboskodott Kufsteinben.

A családregényből tudni azt is, hogy Bárczay Miklós 1857-ben az általános amnesztia után szabadult. A forradalom után Miklós nagy tiszteletnek örvendett.

Görgey is meglátogatta, és amikor elindult az országgyűlési választáson 1870-ben, azt ellenszavazat nélkül elnyerte. Amikor 75 éves korában elhunyt, börtönláncaival együtt temették el a hejőcsabai Mécses utcai református temetőben. Sírját 2017-ben Miskolc közgyűlése védetté nyilvánította – tudta meg a portál dr. Kiss Ákosné Gonda Erikától.

A teljes cikket IDE kattintva olvashatják!

A borítókép illusztráció

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.