Szobrot állítanak Törökszentmiklós újraalapítójának

Az emlékmű a Törökszentmiklós 300 Emlékév részeként készül el, megalkotására meghívásos pályázatot írt ki az önkormányzat.

null

A szobrot a városháza udvarára szánják, mely Törökszentmiklós újralapítóját, II. Almásy Jánost ábrázolja. Az emlékműre meghívásos pályázatot írt ki az önkormányzat, a szakmai bizottság Györfi Sándor Kossuth- és Munkácsy-díjas szobrászművész elképzelését tartotta a legjobbnak.

– A középkorban Törökszentmiklós Balaszentmiklós néven létezett, ám a török elleni felszabadító háború idején, 1685–86-ban teljesen elnéptelenedett. II. Almásy János 1720-ban először református, majd néhány évvel később katolikus vallásúakkal telepítette be a várost, olyannyira sikeresen, hogy 1732-ben már három országos vásári jogot is elnyert a település, 1738-ban pedig a mezővárosi címet is megkapta. A létszám húsz év alatt 1500–2000 főre nőtt – számolt be II. Almásy János érdemeiről Galsi Zoltán helytörténeti kutató. A város újraalapítójának hamarosan szoborral állítanak emléket.

Bal kezében alapító okirat, jobb kezét a város kicsinyített mása felé tartja. Így ábrázolja Almásy Jánost Györfi Sándor szobrászművész.

Új szobrot állítanak Törökszentmiklóson
Fotó: Mészáros János/szoljon.hu

– Azt próbáltam ábrázolni, ahogy Almásy János megálmodja a tervet, hogy miként képzeli el a várost. Ez makett és karcolat formájában jelenik majd meg egy sziklatömbön. Hiszen egy városhoz – ahogy a Biblia is mondja: „sziklára építsd városodat, és ne homokra” – erős alapokat kell biztosítani. A figura bronzból készül majd, és lesz egy templomot jelző márványkapu is, hiszen a hit nagyon jelentős Törökszentmiklós életében –jellemezte a három elemből álló kompozíciót Györfi Sándor szobrászművész.

A több mint két méter magas szobor a törökszentmiklósi városháza udvarán áll majd.

Az emlékmű a Törökszentmiklós 300 Emlékév részeként készül el, megalkotására meghívásos pályázatot írt ki az önkormányzat.

– Három pályamű érkezett, az első helyezett Györfi Sándor, a második Gácsi Barna, a harmadik pedig Pogány Gábor Benő szobrászművész alkotása lett. Bár a végleges döntést a képviselő-testület hozta meg, alapvetően a testület által felkért Szoborállító Bizottság bonyolította le a pályázatot. Az elbírálás során a Magyar Alkotóművészeti Közhasznú Nonprofit Kft. szakvéleményét is kikértük. A bírálóbizottság rangsorolását a képviselő-testület elfogadta – avatott be a folyamatba Markót Imre polgármester.

Almásy János emlékét egy mellszobor is őrzi a város főterén. Kligl Sándor alkotását 2014-ben adtak át. A most készülő emlékmű a történelmi szobroknál alkalmazott ötnegyedes szobor lesz.

A teljes, eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.