Megkezdhetik a főszékesegyház melletti tömegsír feltárását Kalocsán

Hosszú idő után megér­kezett Moszkva válasza: a Kalocsa-­Kecskeméti főegyházmegye megkezdheti a Nagyboldogasszony-fő­székesegyház mellett talált katonai tömegsír feltárását – írja a Bács-Kiskun megyei hírportál, a baon.hu

null

– Az Orosz Honvédelmi Minisztérium jóváhagyta a kérelmünket, ami 2020 szep­temberében került Moszkvába. Ennek nagyon sok előzménye volt; 2016 novemberében írtam nekik először, jelezve, hogy a régészeti munkákkal elértük azt a területet, ahol a sír van – érzékeltette az egyeztetéssorozat hosszát az egyházmegye beruházásaiért felelős főépítész.

Vörös Márta elmondta:

a helyszínen 1945 őszétől a következő év májusáig temették el a II. világháború végén elhunyt katonákat, köztük egy nőt.

A többiek – a nagyjából tucatnyi tisztet leszámítva – egytől egyig fiatal, 18-24 éves férfiak, közkatonák voltak. Ő maga 196 halottat tudott azonosítani, de a névsort később egyeztette az orosz nagykövetséggel, akik a saját nyilvántartásukban további neveket találtak, így a ma ismert adatok alapján legkevesebb 214 holttest fekszik a gödörben. Az elhunytak csaknem mindegyikének a neve és a születési dátuma is ismert, osztotta meg a szakember, hozzátéve ugyanakkor, hogy az összlétszámuk tovább nőhet, ha elkezdődik a tömegsír feltárása.

Vörös Márta az új Szentháromság tér tervrajzával
Fotó: Gábor János/baon.hu

Vörös Márta kérdésünkre elárulta: a katonák közül messze nem mindenki a kalocsai nagyszeminárium épületében ideiglenesen berendezett hadikórházban hunyt el. Sokan közülük a tágabb régió településein haltak bele sérüléseikbe, vagy eleve holtan érkeztek oda valamelyik közeli hadszíntérről, és az ottani templomok tövében temették el őket. Ilyen helyszín volt például Dunaegyháza is, hozta fel. A testeket 45 őszén kezdték kihantolni, majd a maradványokat Kalocsára, a főszékesegyház mellett lévő tömegsírba szállították. A nyughelyük felett később emlékművet emeltek, de ezt a rendszerváltás idején ismeretlen személyek fokozatosan elbontották és széthordták.

– A kérelmünk azt is tartalmazta, hogy az exhumálást követően kivihessük a halottakat a köztemetőbe. Az önkormányzat biztosított is számunkra egy megfelelő méretű területet, a temető hátsó bejáratának közelében

– számolt be a főépítész.

A teljes, eredeti cikk IDE kattintva érhető el.

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.