A több forrásból is elérhetővé vált vakcináknak köszönhetően egy év után végre látszik a fény az alagút végén, realisztikusan talán az idei év második felében elkezdhet visszatérni az élet a megszokott kerékvágásba. Amerikai pszichológusok most arra figyelmeztetnek, hogy a gyerekek számára nem feltétlenül lesz ez megváltás, miután a jókora részük a szokásosnál masszívan több időt töltött az okoseszközök és a számítógépek képernyőihez ragadva.
Az utóbbi időben jelentősen több időt ötltöttek a gyerekek a számítógép előtt, mint korábban
Fotó: PEXELS
Keith Humphreys, a Stanford Egyetem pszichológia tanszékének függőségekre szakosodott professzora szerint „epikus„ elvonási tünetekre lehet számítani a gyerekek egy táboránál: nem tudnak majd összpontosítani a hétköznapi élethelyzetekben, hiányoznak majd számukra a kütyük által folyamatosan adott visszajelzések és információk. Gyakorlatilag nem tudnak majd mit kezdeni magukkal, szó szerint elvonási tüneteket produkálhatnak.
Az álláspontot osztja Dr. Jenny Radesky, a Michigani Egyetem gyermekorvosa is. A bezárkózás kezdetén azt tanácsolta a szülőknek, hogy hagyhatják a szokásosnál többet kütyüzni a gyerekeket, de nem számított rá, hogy ilyen sokáig elhúzódik a védekezés.
A teljes cikket ITT olvashatja tovább.
Mit tehetünk az internetfüggőség kialakulása ellen?
Lehet őket félteni, sőt kell is, de egyvalamit nem tehetünk: nem zárhatjuk ki az internetet a gyerekeink életéből, hiszen ma már a neten keresztül tanulnak, szórakoznak, tartják a kapcsolatot a barátaikkal. Ugyanakkor nem szeretnénk,ha a csemeténk folyton a neten lógna. Hogyan csökkentsük balhémentesen a képernyőidőt? – ehhez ad ötleteket Will Geddes brit kiberbiztonsági szakember a Szülők nagy mobilkönyvében – írja a szabadfold.hu.
Európában a tizenévesek mintegy harmada naponta több mint hat órát tölt a számítógépek és okos eszközök előtt internetezéssel, és 91 százalékuk – vagyis szinte mindannyian – úgy vélik, hogy ez teljesen rendben van.
A túlzásba vitt kütyüzés azonban számos testi-lelki tünetet eredményezhet – többek között nyaki és ízületi, illetve látás- és hallásproblémákat, figyelemhiányt, türelmetlenséget –, de ronthat a gyerek önbecsülésén, beleszólhat szociális kapcsolataink egészséges fejlődésébe is.
A mobilképernyők csilli-villi világa mágnesként vonzza a gyerkőcöket: a kutatások szerint ugyanis minden üzenet, komment, e-mail pittyenése röpke boldogságot, sőt izgalmat vált ki, ezért nyúlnak újra és újra a mobil után, további pozitív élményekre vágyva.
Korábbi cikkünket ITT olvashatja tovább.