Az amerikai Nemzeti Tudományos Alap (NSF) tíz napja jelentette be, hogy balesetveszély miatt bezárják a világ egyik legnagyobbjának számító egytányérú rádióteleszkópot a közelmúltban elszenvedett súlyos károsodása miatt.
Augusztusban ugyanis elszakadt egy segédkábele, ami egy 30 méteres lyukat ütött a fényvisszaverő tányérba és károsította a felette lévő kupolát.
Majd november 6-án az egyik fő acélkábel pattant el, további sérüléseket okozva.
A hatóságok azt gyanítják hogy a segédkábel gyártási hiba miatt szakadt el. Furcsállották ugyanakkor, hogy három hónappal később a főkábel is elszakadt, hiszen akkor csak kapacitása 60 százalékáig volt terhelve.
A kép illusztráció
Fotó: Pixabay
A Puerto Rico-i egytányérú teleszkóppal a világ mintegy 250 kutatója dolgozott, egyben a szigetország egyik fő turisztikai látványossága volt évi mintegy 90 ezer látogatóval. A teleszkóp az 1960-es években épült a védelmi minisztérium finanszírozásával. 57 éves működése alatt ellenált hurrikánoknak, a nedvességnek, páratartalomnak, erős földrengések sorának.
Az óriástelepszkóp segített megfigyelni a világ tudósainak a Föld irányába tartó aszteroidákat, támogatott később Nobel-díjat kapó kutatásokat, segített meghatározni, hogy újonnan felfedezett bolygók lakhatók lehetnek-e.
A 305 méter széles tányérral rendelkező teleszkóp feltűnt a Jodie Foster főszereplésével készült Kapcsolat és az Aranyszem című James-Bond filmben is.
Különös okból, drága hiánycikké válhat a számítógép
A laptopot vagy asztali számítógép vásárlását a jövő év elején tervezők talán jobban teszik, ha előrehozzák még idénre, vagy elhalasztják 2021 második felére a vételt.
A PC-k iránti óriási kereslet kielégítésével már hónapok óta sikertelenül küzdő gyártók szerint a vevők hamarosan további készlethiányokra, továbbá a vártnál magasabb árakra számíthatnak az üzletekben.
A helyzetnek több, egymással összefüggő oka is van. Jeff Clarke, a Dell alelnöke hétfőn figyelmeztette az elemzőket, hogy moderálják a cég februárban véget érő üzleti negyedévével kapcsolatos elvárásaikat, részben mivel hiány van az LCD panelek működésre bírásához szükséges áramkörökből és egyéb komponensekből, ami nagyon megdrágította a kijelzőket.