Kína az embargó miatt sajnálkozik

A Kínával szemben 1989 óta érvényben lévő európai fegyverembargó fenntartásán sajnálkozott a kínai miniszterelnök az EU-Kína-csúcstalálkozón.

PR
2012. 09. 20. 11:13
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A Kínával szemben 1989 óta érvényben lévő európai fegyverembargó fenntartásán sajnálkozott a kínai miniszterelnök a csütörtökön Brüsszelben megkezdődött 15. EU-Kína-csúcstalálkozón. „Őszintén szólva, nagyon sajnálatosnak tartom az embargót” – jelentette ki Ven Csia-pao, amikor Brüsszelben találkozott José Manuel Barrosóval, az Európai Bizottság elnökével és Herman Van Rompuyjel, a közösség elnökével. Ven ezzel együtt azt is hangsúlyozta, hogy Kína és az Európai Unió között „nincsenek nagyobb érdekellentétek”.

Rompuy elismeréssel szólt arról, hogy a kétoldalú kereskedelem „látványosan növekedett” azóta, hogy Ven tíz évvel ezelőtt átvette a kormányfői tisztséget. Barroso emlékeztetett arra, hogy majdnem tíz éve annak is, hogy a felek stratégiai partnerségre léptek.

Kínai támogatás

Hu Csin-tao kínai államelnök augusztus végén találkozott Angela Merkel német kancellárral. A kínai fél hangsúlyozta: támogatják Európát a hitelválságból való kilábalásban. Merkel arról beszélt, hogy több bizonytalansági tényező van jelen a világgazdaságban, az eurózóna nehézségekkel küzd, és Kína nyugodt válasza ezekre, valamint a bizalom és a támogatás, melyet az ország az euró és az európai gazdaság irányába kifejez, különösen értékes Európa számára.

A csúcstalálkozót zárt ajtók mögött tartják, és a kínai fél elzárkózása miatt közös sajtótájékoztató sem lesz utána. A brüsszeli székhelyű nemzetközi sajtószövetség szerint a kínaiak távol akarták tartani azokat a tudósítókat, akik nem osztják a nézeteiket, s emiatt egyáltalán nem szerveznek sajtókonferenciát, viszont írásos nyilatkozatokat kiadnak.

Kínának szüksége van az unióra

A kínai miniszterelnök üzletemberekkel is találkozott a csúcs alkalmából, és kijelentette: „Kína és az Európai Unió egyaránt a szabad és nyílt gazdaság és kereskedelem politikáját követi, elveti a protekcionizmust és a gazdasági globalizáció előre haladásán munkálkodik”. Véleménye szerint az unió „jó úton halad az adósságok ügyének kezelésében, s most az a fontos, hogy ültessék át a gyakorlatba a politikai intézkedéseket”. „Kína, a megfelelő csatornákon keresztül ki fogja venni a részét az adósságprobléma megoldásából” – mondta, és emlékeztetett arra, hogy Peking „az utóbbi hónapokban befektetett az euróövezet országainak állampapírjaiba és az európai pénzügyi stabilitási alapba (EFSF). „Kínának szüksége van az Európai Unióra a fejlődéséhez, és az EU-nak is szüksége van Kínára a saját fejlődéséhez” – mondta.

Herman Van Rompuy arról biztosította partnerét, hogy az EU és Kína érdekei jobban összetartanak, mind eddig bármikor, s az egyiket nem lehet elképzelni a másik nélkül. A találkozó alkalmával Csen Tö-ming kínai kereskedelmi miniszter és Andris Pielbags fejlesztési európai biztos megállapodást írt alá a szén-dioxid-kibocsátás csökkentésében való együttműködésről – adták tudtul egy nyilatkozatban.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.