Tetszést aratott a munkahelyvédelmi akcióterv

A munkaadói és a munkavállalói érdekképviseletek is egyetértenek a parlamentnek benyújtott törvényjavaslattal, mely a munkahelyvédelmi terv részét képezi.

BL
2012. 09. 24. 14:22
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A munkahelyvédelmi akcióterv keretében történő változtatás jótékony hatást válthat ki azoknál a vállalkozásoknál, amelyek eddig azért nem vettek fel új – például 25 év alatti – munkavállalót, mert már nem tudták volna kigazdálkodni a bér után fizetendő közterheket – mondta Dávid Ferenc, a Vállalkozók és Munkáltatók Országos Szövetségnek (VOSZ) főtitkára.

A minimálbér veszélyeztetheti a munkahelyvédelmi akcióterv hatását

Dávid Ferenc információja szerint a jövőre bevezetendő kisadózó vállalkozások tételes adója – amely évi 6 millió forint árbevételig lesz érvényes, és a kisvállalati adó, amelynek bevételi értékhatára 500 millió forint – mellett megmarad az eva is, így a vállalkozások szabadon választhatnak az adózási formák között. Egyébként az előbbi adónemet katának, az utóbbit kivának nevezték el a vállalkozások – jegyezte meg.

Figyelmeztetés

Az akcióterv említett jótékony hatása részben semmissé válhat abban az esetben, ha jövőre a minimálbér és a szakmunkásbér-minimum emelkedik, miközben a gazdaság egésze gyakorlatilag egy helyben topog – figyelmeztetett Dávid Ferenc, hozzátéve, hogy a VOSZ a jelenlegi gazdasági környezetben a minimálbér és a szakmunkásbér-minimum befagyasztását fogja javasolni.

A törvényjavaslat kedvező hatásával egyetért az Autonóm Szakszervezetek Szövetségének elnöke is. Borsik János elmondta, hogy a stagnáló gazdasági körülmények között is keresni kell a munkahelyteremtés lehetőségeit, amit segíthet a törvényjavaslat. Ugyanakkor felhívta a figyelmet arra a „munkaerőcserére”, ami a törvény alkalmazásával járó közteher megtakarítása nyomán előállhat. Hiszen költséget takarít meg, ha 25 év alattiakat, illetve 55 év felettieket vesz fel a munkaadó, miközben a más korosztályú munkavállalóktól megszabadul.

Közel 50 százalékos a járulékkedvezmény

A módosító indítványok bizottsági megszavazása után a parlamentnek benyújtott munkahelyvédelmi akciótervben foglalt törvényjavaslat szerint a legfeljebb 180 nap munkaviszonnyal rendelkező 25 év alatti pályakezdőknél a munkáltatóknak 100 ezer forint bruttó bérig nem kell szociális hozzájárulási adót és szakképzési hozzájárulást fizetniük. Azaz a munkáltató amennyiben 200 ezer forintos bruttó bérrel alkalmaz egy pályakezdő fiatalt, 100 ezer forintig egyáltalán nem, a 100 ezer forintot meghaladó rész után pedig 28,5 százalékos mértékben fizet adót.

A törvényjavaslat tartalmazza azt is, hogy a 25 év alattiak és az 55 év felettiek foglalkoztatása után közel 50 százalékos a munkáltatói járulékkedvezmény. Vagyis a jelenlegi 28,5 százalékos szociális hozzájárulási adóból, plusz szakképzési hozzájárulásból 14,5 százalék a kedvezmény, de legfeljebb 100 ezer forintos bruttó munkabérig. Ennél magasabb bér esetén csak 100 ezer forintig érvényes, és a fölötte eső részre nem jár kedvezmény.

Tartósan álláskereső foglalkoztatása esetén az első két évben a munkáltatói adóteher 0 százalék, a harmadik évben 14 százalék. (Tartósan álláskeresőnek számít, aki a foglalkoztatást megelőző 9 hónap alatt legalább 6 hónapig álláskeresőként regisztrált volt.)

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.