Nem volt vita a Monetáris Tanácsban

A Monetáris Tanács tagjai egységesen az alapkamat 25 bázispontos csökkentését támogatták a testület legutóbbi ülésén.

KG
2013. 08. 07. 15:30
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A jegybank honlapján közzétett jegyzőkönyv szerint a Monetáris Tanács úgy ítéli meg, hogy az eddig végrehajtott jelentős kamatcsökkentések és a változékony pénzpiaci környezet a következő hónapokban a kamatcsökkentések ütemének vagy mértékének megváltoztatását indokolhatja. A tanács tagjai egyetértettek abban, hogy a kamatpolitika várható vitelében beálló változásokat célszerű jelezni a piaci szereplőknek.

A jegyzőkönyv szerint az infláció az előző hónapokhoz hasonlóan továbbra is „historikusan alacsony szintű”, júniusban a fogyasztóiár-index 1,9 százalék volt. Az ipari termelés májusban 2,1 százalékkal maradt el az egy évvel korábbitól. A főbb feldolgozóipari ágazatcsoportok közül egyedül az élelmiszeriparban emelkedett a termelés. A gépiparon belül a járműgyártás májusban stagnált, míg az elektronikai szektor teljesítménye csökkent.

Nincs kőbe vésett kamatcél, a kamatciklus alja a gazdaság aktuális állapotától függ, melyet a Monetáris Tanács hónapról hónapra értékel – mondta Palotai Dániel, a Magyar Nemzeti Bank ügyvezető igazgatója a Portfólió.hun múlt pénteken megjelent interjúban. Az ügyvezető igazgató a gazdasági hírportálnak a szokatlan, kisebb lépésközökkel megvalósuló kamatcsökkentés bejelentését azzal indokolta, hogy a tanács nem szeretne olyan helyzetbe kerülni, hogy a piaci szereplők a kamatvágás szüneteltetését a ciklus lezárásaként értelmezzék.

A külkereskedelmi többlet havi alapon csökkent, de az év első öt hónapjában összességében nőtt az előző évhez képest.

A versenyszektor bérindexe az év első hónapjaihoz hasonlóan visszafogottan alakult májusban, az áprilisban megfigyelt ágazati különbségek továbbra is fennmaradtak, intenzívebb bérezés továbbra is a feldolgozóiparhoz köthető. A májusi munkaerő-felmérés adatai alapján folytatódott a nemzetgazdaságban foglalkoztatottak létszámának növekedése. A meghirdetett üres álláshelyek alakulása alapján azonban ez döntően a közfoglalkoztatás további bővülésével magyarázható.

Az előző kamatdöntés óta eltelt időszakban a globális pénzpiaci környezet összességében kedvezően alakult. A kockázatvállalási hajlandóságot jelző indikátorok érdemben javultak, a fejlett piaci tőzsdeindexek jelentősen emelkedtek, valamint a régiós devizák is erősödtek. Ugyanakkor átmeneti piaci hangulatromlást okoztak a kínai bankközi piaci feszültségről, valamint a kínai növekedési kilátásokról érkező kedvezőtlen hírek. Az amerikai jegybank felől érkező piacnyugtató jelzések, valamint az EKB és a Bank of England várható kamatpályára utaló (forward guidance) kommunikációja ugyanakkor javítani tudta a befektetői hangulatot.

Magyarországon a forint euróval szembeni árfolyama két nagyobb hullámban összességében 1 százalékkal erősödött, ami alapvetően a régiós devizákéhoz hasonló teljesítményt jelentett. Magyarország kockázati megítélése javult az előző kamatdöntés óta, ami mind a cds-jegyzésben, mind pedig az állampapír-piaci hozamokban megmutatkozott. A magyar ötéves cds-felár az időszak eleji 340 bázispontról 290 közelébe süllyedt, míg az 5 éves euródevizakötvény-felár 30 bázisponttal mérséklődött.

A hazai állampapír-piaci referenciahozamok az ország kockázati megítélésének javulásával párhuzamosan szintén csökkentek. A feltörekvő piacokról való tőkekivonás ellenére a nem rezidens szereplők forintállampapír-állománya a mindenkori történelmi rekordot jelentő 5200 milliárd forintos szint közelébe nőtt az elmúlt négy hét alatt.

A tanács megítélése szerint a magyar gazdaságot számottevő szabad kapacitás jellemzi, az inflációs nyomás pedig középtávon is mérsékelt maradhat. Az elmúlt hónapban beérkezett adatok megerősítik, hogy a gyenge kereslet dezinflációs hatása erőteljesen érvényesül, ezért a vállalatok termelési költségeik emelkedését csak korlátozottan tudják árazásukban érvényesíteni. A 3 százalékos inflációs cél elérését így lazább monetáris politika biztosítja. A globális pénzügyi környezet ugyanakkor az elmúlt időszakban változékonyan alakult. A monetáris politika mozgásterét az ország kockázati megítélésének tartós és érdemi elmozdulása befolyásolhatja.

A tanács tagjai, Balog Ádám, Bártfai-Mager Andrea, Cinkotai János, Gerhardt Ferenc, Kocziszky György, Matolcsy György, Pleschinger Gyula egyhangúlag döntöttek az alapkamat csökkentéséről.

4 százalékra csökkentette irányadó rátáját a Magyar Nemzeti Bank Monetáris Tanácsa. Az alapkamat ezzel újabb történelmi mélypontra süllyedt.

 

Olvassa el Matolcsy György sajtótájékoztatójáról írt beszámolónkat!

 

Nem meglepő az újabb kamatvágás, a kilátásokkal kapcsolatban ugyanakkor vannak kérdőjelek – fogalmazott Árokszállási Zoltán. Duronelly Péter szerint a csökkentésben valószínűleg szerepet játszott az, hogy a laza amerikai kamatpolitika végét vizionáló félelmek végül nem lettek úrrá a befektetőkön.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.