Nem okozott meglepetést az inflációs adat

Júniusban a fogyasztói árak 1,9 százalékkal lettek magasabbak, mint egy évvel korábban; havi szinten az infláció 0,2 százalék volt.

WA
2013. 07. 11. 8:20
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

A májusi 1,8 százalékról 1,9 százalékra gyorsult júniusban a fogyasztói árak éves drágulási üteme; havi szinten az infláció 0,2 százalék volt – közölte csütörtökön a Központi Statisztikai Hivatal (KSH). Az éves árváltozás üteme megfelel az elemzői várakozásoknak.

A KSH közleményében kiemelte: továbbra is a háztartásienergia-árak jelentős mérséklése miatt alacsony az infláció éves üteme. Mináry Borbála, a KSH statisztikusa szerint júniusban a szolgáltatások és az élelmiszerárak, ezen belül egyes gyümölcsök és a légi közlekedés ilyenkor jellemző szezonális drágulását lehetett megfigyelni.

Banki elemzők szerint a következő hónapokban árfelhajtó és árcsökkentő tényezők egyaránt befolyásolhatják az inflációt, azonban az éves átlagos fogyasztóiár-index 2,0 százalék körül, vagy kicsivel felette alakulhat az idén.

Árokszállási Zoltán, az Erste Bank Hungary elemzője szerint havi szinten a vártnak megfelelő mértékben drágultak az élelmiszerek, az üzemanyagok, illetve a szolgáltatások, míg más termékek ára szintén a várakozásoknak megfelelő mértékben csökkent.

A következő hónapokra kissé bizonytalanok a kilátások, árfelhajtó és árcsökkentő tényezők egyaránt befolyásolhatják a havi adatokat – fejtette ki az elemző. Árcsökkentő hatása lehet a további rezsicsökkentéseknek, míg árdrágulást okozhat az elektronikus útdíj, a trafiktörvény miatt a dohánytermékek érdemi drágulása várható, és a tranzakciós illeték emelése is valószínűleg inflációs hatással jár majd. Megjegyezte, hogy a legutóbbi hírek szerint népszavazást lehet kezdeményezni a dohánytermékek árrésének mértékéről (csökkentéséről), és amennyiben ez így lesz, akkor elképzelhető, hogy csak átmeneti drágulás lesz a dohánytermékeknél.

Az Erste elemzője szerint ha lesz további rezsicsökkentés, akkor a következő hónapokban is 2 százalék alatt maradhat a fogyasztóiár-index, éves átlagban pedig várhatóan 2 százalék körül alakul az infláció 2013-ban.

Jobbágy Sándor, a CIB Bank elemzője szerint a júniusi inflációs adat azt tükrözi, hogy a keresleti viszonyok továbbra is gyengék, vagyis nincs belső árnyomás. A havi adatok a nyári hónapokban szokásos árelmozdulásokról tanúskodnak, kissé emelkedett a szezonális élelmiszerek ára, illetve az üdülési szolgáltatásoké.

Ő is felhívta a figyelmet azokra a várható árváltozásokra, amelyek a következő hónapokban jelentősebben befolyásolhatják az árindexet felfelé és lefelé egyaránt. Ezek közé sorolta a dohányáruk áremelkedését, továbbá az őszre előrejelzett újabb, a háztartási energia árát érintő rezsicsökkentést, amelynek pontos mértéke még nem ismert. A CIB Bank elemzőjének jelenlegi előrejelzése szerint az éves átlagos infláció az idén 2,2-2,3 százalék lehet, amit azonban az őszi rezsicsökkentés tovább mérsékelhet, ezt is bekalkulálva kevéssel 2 százalék fölötti átlagos árindexet feltételez.

Suppan Gergely, a TakarékBank elemzőjének várakozása szerint az infláció az üzemanyagáraknál jelentkező bázishatások, valamint a dohánytermékek kiskereskedelmi árrésének emelése miatt enyhén 2 százalék fölé emelkedhet a következő hónapokban, azonban augusztustól újra csökkenhet a palackos gáz, a víz-, csatorna- és szemétszállítási díjak csökkentése miatt.

Az élelmiszerárakra nézve enyhülő nyomást jelenthet a mezőgazdasági termelői árak mérséklődése, valamint a nemzetközi gabonaárak meredek zuhanása is, ami később akár lefelé mutató meglepetést is okozhat, amit a tavalyinál jóval kedvezőbb terméseredmények is támogathatnak. Az inflációra nézve nagyfokú bizonytalanságot jelent a dohánytermékek árrésének 10 százalékra emelése, mivel nem lehet tudni, hogy ebből a termelőknek mekkora részt kell elfogadniuk. Az elektronikus útdíj bevezetése szintén valamelyest emelheti az inflációt, azonban ennek hatása inkább a termelőiár-indexben lesz érezhető, így jórészt közvetett és jelentősen tompított hatásai lehetnek. Ugyanakkor a háztartásienergia-árak további esetleges csökkentése jelentősen mérsékelheti az inflációt, ennek mértékétől függően 0,8-1,6 százalékponttal lehet alacsonyabb az infláció novembertől – fejtette ki.

A TakarékBank elemzője az idén 2,1, jövőre 2,9 százalékos átlagos inflációt vár, nem számolva a várható további háztartásienergiaár-csökkentéssel. Hozzátette: mivel az infláció várhatóan az egész év során bőven a 3 százalékos inflációs cél alatt marad, a kamatcsökkentési ciklus folytatódhat, de már csupán egy 25 bázispontos vágás várható, amivel 4 százalékra csökkenhet az alapkamat. További kamatcsökkentésekhez azonban az ország kockázati megítélésének lényeges javulása, illetve a nemzetközi hozamkörnyezet stabilizálódása szükséges.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.