Szijjártó Péter szerint a gazdasági fejlődés mellett körültekintően kell bánni a környezettel és körültekintően kell használni a természeti erőforrásokat. Emlékeztetett arra, hogy a kormány először köt stratégiai megállapodást egy környezetipari vállalattal, amely „a magyar papíripar legmeghatározóbb tagja és hulladékból állít elő értéket”. Megjegyezte, hogy a Prinzhorn Holding amellett, hogy a közép-kelet-európai térség legnagyobb hullámpapírcsomagolás-előállítója, mintegy 1100 munkavállalóval jelentősen hozzájárult „a magyar foglalkoztatási rekordhoz”.
Az államtitkár kiemelte, hogy a magyar kormány és a vállalatcsoport közös célok mentén dolgozik: a még hatékonyabb hulladék-begyűjtési rendszer és az energiaköltségek csökkentése mindkét fél érdeke. Hozzátette: az elmúlt évek erőfeszítései után a fő cél az, hogy Magyarországon legyen a legolcsóbb az energia és ezzel a legversenyképesebb gazdaság is. Szijjártó Péter elmondta: bár az osztrák sajtóban nem mindig a legkorrektebb tudósítások jelennek meg hazánkról, az ilyen együttműködések mutatják, hogy „megéri itt vállalkozni, mert versenyképes környezet várja a nemzetközi cégeket”.
Jelezte, hogy Ausztria Magyarország számára a második legfontosabb külkereskedelmi partner: tavaly a magyar külkereskedelem 6 százalékát Ausztriával bonyolította le 11,6 milliárd euró értékben. Hazánkba a negyedik legtöbb befektetett tőke osztrák vállalatoktól érkezik.
Az államtitkár szólt arról is, hogy a nemzetközi gazdasági életben alapvető és gyors változások zajlanak, amelyek nemcsak világgazdasági, hanem világpolitikai átrendeződést is jelentenek. Olyan térségek válnak vezető hatalmakká és növelik befolyásukat, amelyekről korábban ez elképzelhetetlen volt, valamint olyan térségek veszítenek versenyképességükből, amelyekről ez szintén elképzelhetetlen volt korábban – fogalmazott. Úgy vélekedett, hogy az új helyzethez új stratégiák kellenek, mert a régi gazdaságpolitikai eszközök nem működnek, hiszen azok okozták a válságot.
Szijjártó Péter közölte: Magyarország a válságra lehetőségként tekintett, s így a szükséges változástatások után erősebb lehet, mint volt korábban. Hozzátette: az ország megújítása, a nagy rendszerek megváltoztatása megtörtént, így például olyan adórendszer alakult ki, amely „megbecsüli a munkát, és azokat segíti, akik többet akarnak dolgozni és még több embert akarnak foglalkoztatni”.