Megvádolták a Pápai Hús volt vezetőit

Csődbűntett elkövetésével gyanúsította meg a Pápai Hús 1913 Kft. két korábbi vezetőjét a Nemzeti Nyomozó Iroda.

Dénes Zoltán
2014. 07. 11. 4:27
VéleményhírlevélJobban mondva - heti véleményhírlevél - ahol a hét kiemelt témáihoz fűzött személyes gondolatok összeérnek, részletek itt.

Információink szerint a Nemzeti Nyomozó Iroda csődbűntett elkövetésével gyanúsította meg a napokban a Pápai Hús 1913 Kft. korábbi két vezető beosztású dolgozóját. A nyomozó hatóság lapzártánkig nem reagált kérdéseinkre. Az ügyben Pápa önkormányzata tett feljelentést még tavaly májusban, mert a társaság korábbi menedzsmentje feltételezésük szerint hamis számokat tüntetett fel a könyvelésben a cég tavalyi átvilágítása idején. Emiatt a település vezetői úgy döntöttek a város cégben meglévő minimális tulajdoni hányadának növelése mellett, hogy nem voltak tisztában a pápai üzem valós gazdasági helyzetével. Miután a cégvezetők a valóságosnál jóval kisebbnek tüntették fel a kft. tartozásait, a társaság pénzügyi problémáit sem sikerült megoldani az önkormányzat által erre szánt 1,3 milliárd forintos tőkeemeléssel. A rendőrségnek küldött feljelentésben megfogalmazottak szerint a társaság tartozása a 2012-es decemberi átvilágítás és a négy hónappal későbbi cégátvétel között kétmilliárd forinttal nőtt. A gyanú szerint ekkora összeget titkolhattak el a település vezetői elől. Politzer József ügyvezetői megbízását tavaly május végi rendkívüli taggyűlésén vonta meg a kft. Idén februárban a Veszprém Megyei Bíróság jóváhagyta a Pápai Hús 1913 Kft.-nél született csődegyezséget, és befejezetté nyilvánította a cég tavaly júliusban indult csődeljárását. A csődegyezség január 16-án jött létre a kft. és a hitelezői között, és arról szólt, hogy a húsipari vállalat beszállítói követeléseinek mintegy ötven százalékát téríti meg.

Fontos kiemelni, hogy a pápai húsüzemben megvolt a nyereséges üzlet lehetősége, ezt a szakértők mindig is hangsúlyozták. A cég lényegében a Mónos Péter üzletember által fémjelzett Carnex cégcsoport áldozatává vált. A pápai feldolgozó ingatlanjait ugyanis a csoporthoz tartozó többi veszteséges cég miatt zálogosították el. E társaságok később csődbe mentek, s ez végeredményben a pápai üzem 2006. végi felszámolásához vezetett. A Pápai Hús Zrt. ellen nem sokkal azt követően indult el a felszámolási eljárás, hogy a francia– magyar tulajdonban lévő Carnex Kft. eladta a húsfeldolgozót a Pápainvest Kft.-nek. E tranzakció után pár nappal egyébként magát a Carnex Kft.-t is felszámolták. A Carnex vállalatbirodalom csődbe jutásával jelentős feldolgozókapacitás tűnt el a hazai piacról, többek között a Merián Rt., a Borsi Húsipari Rt., a Falcotrade, a Miskolci Hűtőipari Rt., a Békéscsabai Baromfi-feldolgozó, illetve a Zalabaromfi Rt. Ebből a helyzetből állt talpra 2009-ben a Pápai Hús 1913 Kft. Ezután a beruházások elmaradása és – a rendőrségi nyomozások szerint – feltételezhetően a vezetői visszaélések miatt került ismét csődhelyzetbe.

Ne maradjon le a Magyar Nemzet legjobb írásairól, olvassa őket minden nap!

Google News
A legfrissebb hírekért kövess minket az Magyar Nemzet Google News oldalán is!

Portfóliónk minőségi tartalmat jelent minden olvasó számára. Egyedülálló elérést, országos lefedettséget és változatos megjelenési lehetőséget biztosít. Folyamatosan keressük az új irányokat és fejlődési lehetőségeket. Ez jövőnk záloga.